Сряда, 5 Февруари 2025

Седморката на РБ - президентски пъзел

Седморката на РБ - президентски пъзел
Публикация   30 Юли, 2016   /     akcent.bg   /     252

Димо Гяуров и проф. Огнян Герджиков са новите имена. Критериите за избор на двойка за вота - след седмиц

  Бившият шеф на разузнаването ген. Димо Гяуров, още един генерал, но армейски - Съби Събев, бившият председател на парламента проф. Огнян Герджиков, лидерът на НПСД Корман Исмаилов, депутатът Гроздан Караджов от Гражданския съвет и колегата му в съвета и общинар в София Трайчо Трайков, професорът-скулптор Велислав Минеков

  Това са предложените имена, сред които Реформаторският блок трябва да избере кандидат-президенската си двойка. На "Раковски" 134 днес бяха отворени пликовете д предложения.

  СДС и ДСБ не участваха с имена в номинациите. Гяуров и проф. Герджиков са предложени от депутата Борислав Великов и лидер на партия БНД. Тя не беше част от официалното споразумение за създаване на РБ, но се присъедини след това към формата.

  Самият проф. Герджиков се изненадва всеки път, като попадне в нечии номинации - последно бе и в списъка на БСП. След което призова партиите да се обединят, в това число и ГЕРБ, и да издигнат Симеон Сакскобургготски.

  Ген. Съби Събев е номинацията на БЗНС на военния министър Николай Ненчев. Той е генерал от ВВС, бил е представител на България във Военния комитет на НАТО и в Главната квартира на НАТО след влизането ни в пакта.

  Гроздан Караджов и Трайчо Трайков са номинации на Гражданския съвет на РБ. От обединението обаче са поискали да се отложат сроковете за номинации, тъй като водели разговори с още няколко души, разказаха участници в заседанието вчера. Нови имена не се появиха до края на деня. 

  Пред Трайков спънка може да има от страна на ДБГ заради идеята на Даниел Вълчев бивши министри да не бъдат номирирани за президент. 

  Проф. Велислав Минеков бе предложен от ДБГ и комитет от интелектуалци ден по-рано. Според партийци предложението е странно, тъй като самият Минеков не беше в добри отношения с формацията в последно време. Той напусна Изпълнителния съвет на РБ след решението за коалиция с ГЕРБ и написа писмо не на Кунева, а на Радан Кънев с призив за напускане на коалицията.

  Лидерът на НПСД Корман Исмаилов е издигнат от партията си, но не отговаря на общата воля на останалите партии за издигане на граждански кандидат, а не на партиец.

  Идния вторник РБ се събира отново, за да уточни начина, по който ще отсее седемте номинации и какви ще са критериите за това. Засега няма предложения, освен старото на СДС да има гласуване за всеки от предложените. Едва ли обаче ще се стигне дотам. Според запознати целта ще е сред тези имена да се избере цялата кандидат-президентска двойка. 

  "Реформаторският блок може да има още във вторник своя кандидат за президент", прогнозира пред БНТ лидерката на една от партиите в него Меглена Кунева.

  Идеята била дикусиите за номинацията на кандидатите да минат бързо и в разумен и спокоен тон. Кунева коментира и наличието на надпартийни кандидати в класацията и по-специално включването на професорите Герджиков и Минеков в надпреварата. Според нея именно в трудни времена гласът на интелектуалеца е много важен. 

  По-късно пред БНТ и съпредседателят на РБ от ДСБ Найден Зеленогорски коментира номинациите и отношенията в Блока. Попитан дали те не наподобяват някое скарано италианско семейство, той отговори:

  „И в българските семейства има скарвания, ама не се развеждаме всеки ден.“

  Зеленогорски припомни, че след издигането на кандидат-президентската двойка, трябва да се проведе съюзен конгрес, на който ще се реши какви ще са органите, които ще управляват РБ и ще постави целите пред коалицията.

  „Ние сме пет плюс една партии, плюс гражданско тяло. Очевидно е, че понякога имаме забележки към партньорите си, те имат към нас“, каза той.

И бе категоричен, че „разбира се, че си говорим с Радан Кънев“.

  На въпрос оправдано ли беше разделението в РБ, при което ДСБ напусна управлението, а ДБГ остана, Зеленогорски заяви:

  „Политиката не е лична история. Ние решихме, че по-логично и по-нормално е да се опитаме да оправдаем доверието на избирателите. Поставихме си цели и някои от тях са изпълнени – антикорупционния закон, промените в Закона за съдебната власт, промените в Конституцията.“

  Според него РБ не е проект на жълтите павета или на елитите. Напротив бил народен. И това се видяло в доброто представяне на местните избори.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha