Сряда, 5 Февруари 2025

Отдел “Мониторинг и контрол – северен“ към ДАЗД се грижи за правата и закрилата на децата в региона

Отдел “Мониторинг и контрол – северен“ към ДАЗД се грижи за правата и закрилата на децата в региона
Публикация   02 Юни, 2016   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     2347

Галя Атанасова е родена e в град Мадан, област Смолян. Омъжена, с две деца. Завършила е магистратура по Социален мениджмънт във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ -Велико Търново. Работи в системата на социално подпомагане от 1999 година, а в системата на закрила на детето е от нейното създаване.

Има 15 годишен опит както в пряка работа с деца и семейства и защита на техните права и интереси, така и в осъществяването на контрол и оказване на методическа помощ в работата на институциите, имащи отношение към децата и техните права. Започва с работа като учител, в Агенцията за социално подпомагане е експерт и началник на отдел „Закрила на детето“, след което постъпва в Държавната агенция за закрила на детето.

 

1 юни – Международен ден на детето! Това е и поводът се обърнем с лице към една държавна институция, която има своеобразен празник на този ден. Това е така,  защото нейните компетенции и правомощия са изцяло в грижата за спазване на правата на детето и неговата закрила при нарушаването им.

Това е Държавна агенция за закрила на детето /ДАЗД/, която е пряко подчинена на Министерски съвет и има задължения да съблюдава националното законодателство в областта на закрила на детето и да предлага промени; да ръководи, координира и контролира изпълнението на законодателството в областта на правата на детето.

Подразделение на Главна дирекция „Контрол по правата на детето“ към ДАЗД е Отдел “Мониторинг и контрол – северен“, в чийто териториален обхват са областите Русе, Варна, Велико Търново, Шумен, Габрово, Добрич, Ловеч, Разград, Търговище и Силистра.

Ръководител на отдела е  Галя Атанасова, а офикът е в сградата на областна администрация, ет. 5, стая 502, както и има изнесено работно място в гр. Варна. В него работят общо 8 щатни служители, чиято експертност в областта на закрила на детето е доказана във времето чрез натрупания професионален опит, резултати и постижения.

Инспекторите работят по сигнали и жалби за нарушени права на деца, които по различни канали – посещение в офиса, чрез писма по поща и по електронен път, постъпват в Държавната агенция за закрила на детето.

Един от механизмите за проучване и разрешаване на възникнал казус с дете е чрез изискване на информация от органа за закрила на местно ниво –  от отдела за закрила на детето към Дирекция „Социално подпомагане“, както и от всички институции, в чиито правомощия е да съдействат за преодоляване на проблем или затруднение на дете и семейство, който поражда опасност за живота, здравето и развитието му.

Друг механизъм, който е основен в дейността на инспекторите от отдела, е извършване на проверки за спазване на правата на детето във всички институции, които работят с деца, а именно: Дирекция „Социално подпомагане“, лечебни заведения и лични лекари, всички държавни, общински и частни детски ясли, градини, училища, както и обслужващи звена в системата на МОН, социални услуги в общността и от резидентен тип, специализирани институции, както и извършва наблюдение и контрол за спазване стандартите за социални услуги за деца и качеството на полаганата грижа.

При установяване на нарушения и пропуски дава задължителни предписания на ръководителите на проверяваните обекти. При неизпълнение от тяхна страна в посочения срок, председателя на Държавната агенция за закрила на детето ги санкционира с персонални имуществени глоби, които стартират от 2 000 лева.

Това е Държавна агенция за закрила на детето – органът, чийто служители познават в дълбочина правата на детето и се стараят това да стане достояние на всички – деца и възрастни, защото само познавайки правата си /без да забравяме, че всяко право поражда и задължение/ и изисквайки тяхното спазване, ние ще се превърнем в нация, която знае цената си и изисква уважение, вдъхвайки респект, смята Атанасова.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha