Четири от всеки десет анкетирани фирми в България са били обект на измама през последните две години, като 31% от тях са претърпели загуби за над 100 000 щатски долара. Мотивацията на служителите (54%), бизнес взаимоотношенията (39%) и накърнената репутация (24%) се посочват като най-сериозните косвени щети от икономическите престъпления.
Това показват резултатите за страната ни от глобално проучване на стопанската престъпност, направено от PricewaterhouseCoopers. То обхваща периода от 2014 г. до 2016 г. и е най-голямото по рода си проучване с 6,337 участници от 115 страни. 77 водещи компании от България са споделили своя опит, като най-голям е броят на участниците от секторите „Финансови услуги“, „Търговия на дребно“ и „Енергетика и добивна промишленост“.
38% от анкетираните български компании са били обект на едно или повече икономически престъпления през последните две години – ръст от 13% спрямо предишното издание на проучването.
Присвояването на активи, подкупите и корупцията
и измамите, свързани с поръчки и доставки,
са трите най-често срещани икономически престъпления в страната ни, което е индикация, че тези „традиционни“ престъпления все още не се контролират ефективно, анализира резултатите от изследването Ренета Мамасян. Тя ръководи форензик практиката на PwC в България. Опитът й в областта на форензик услугите включва оценки на риска от измами, разследвания на измами, FCPA прегледи, корпоративни проучвания за клиенти от различни индустриални сектори.
Макар че броят на организациите в България, станали обект на кибер престъпление, се е увеличил през последните две години, по брой на регистрираните случаи то заема едва пета позиция, докато на глобално ниво е 2-то най-разпространено икономическо престъпление. Тези данни потвърждават прогнозите от предишното проучване, че кибер престъпленията ще продължават да се увеличават. С оглед на това, още по-тревожен изглежда фактът, че 37% от българските участници нямат план за действие при кибер заплаха, като 1/3 от тях дори не възнамеряват да прилагат подобен план.
Само 7% от случаите на икономически престъпления в България са били разкрити случайно, което е значителен спад спрямо нивото от 20% през 2014 г., показват още данните от проучването. Българските компании са започнали да прилагат анализ на риска за определяне на опасността от измами – броят на компаниите, които правят ежегодна оценка на риска от измами, се е увеличил с 2% спрямо 2014 г. Въпреки това, компаниите трябва да продължат да работят в тази посока, тъй като 1 на всеки 4 от анкетираните организации никога не е правила подобна оценка.
21% от българските участници посочват, че през
последните 24 месеца им е бил искан подкуп,
а други 36% считат, че са загубили бизнес възможност заради конкурент, за когото мислят, че може да е платил подкуп. Тези данни са индикация, че българският пазар предлага редица предизвикателства, и затова компаниите у нас трябва внимателно да преценяват рисковете от измами и подкуп и корупция, както и да търсят решения за намаляване на тези рискове.
Наблюдава се разминаване между „тона на върха“ и реалността в организацията, тъй като значителна част от измамите все още се извършват от служители (34%) - основно мениджъри на отдели и мениджъри на по-малки структурни единици.
Нивото на доверие в местните правоприлагащи органи остава ниско,
включително в сравнение с други страни в региона. 58% от анкетираните български организации посочват, че нямат доверие в капацитета на право-прилагащите органи да разследват и преследват икономически престъпления. Това показва, че е изключително необходимо правоприлагащите органи и бизнес организациите да работят в по-тясно сътрудничество в борбата срещу икономическата престъпност.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай