Четвъртък, 6 Февруари 2025

Ще оцелее ли капитализмът след революцията на роботите?

Ще оцелее ли капитализмът след революцията на роботите?
Публикация   02 Апр, 2016   /     akcent.bg   /     188

  

Икономическите експерти се опитват да си отговорят на въпроса, който само преди 20 години би изглеждал съвършено нелепо. Но ако наистина през следващите 50 години 90% от работните места бъдат заети от роботи, което сега се счита за напълно възможно, то ще остане ли капитализмът идеалната икономическа система? На този въпрос отговаря в techcrunch.com известният писател, хуманист и футуролог Золтан Ищван (Zoltan Istvan), пише kaldata.com.

След като Америка победи Русия в края на Студената война и СССР се разпадна, по-голямата част от света счита капитализма за най-добрата система, базирана на икономика и демокрация. В продължение на много десетилетия, малцина се съмняваха, че капитализмът е основната причина за глобализацията и нарастването на активите на човечеството като цяло.

Въпреки ръста на доходите и богатството, по време на Голямата рецесия през 2007 година, светът направи крачка назад и си зададе въпроса, дали не е необходим по-тънък подход към икономиката и икономическия прогрес. Тези типични за 21-ви век съмнения полагат основите на нова, сега зараждаща се икономическа парадигма - работните места за хората стават все по-малко, а някои професии направо изчезват. Причината за всичко това са роботите и най-новия софтуер.

Икономиката и компаниите се развиват и процъфтяват благодарение на модернизацията, при която се използват нови технологии, което в крайна сметка води до икономии на парични средства и по-голени печалби. Но миналата година от много хора се счита за преломна - автоматизацията е толкова голяма, че само след 5-10 години е напълно възможно да бъдат изгубени милиони работни места, а това е много повече, отколкото бяха изгубени по време на Голямата рецесия.

В някои държави вече се използват изцяло автономни товарни автомобили, които самостоятелно превозват най-различни товари. Шофьорът на товарен и тежкотоварен автомобил е една от най-разпространените към днешен ден професии (за САЩ 3,5 половина работни места). Какво ще стане с тези хора само след 5 години, ако бъдат заменени с роботизирани автомобили, които нямат нужда от човешка намеса?

По принцип такава е природата на конкурентната икономика. Но в тези условия, хората, които бъдат заменени с роботи, едва ли ще си намерят друга работа. Някои навярно ще живеят от отпуснатите от държавата средства. Ако това не се случи, хората навярно ще грабнат бутилки със коктейли Молотов.

Единствената разлика между тази и другите революции е, че тези хора няма да бъдат сами. Този път проблемът не е бедни срещу богати. След 20 години работното място на всеки един по принцип няма да бъде сигурно. Ще ни лекуват машини с ИИ и перфектни умения, които са по-добри от лекарите, които трябва да учат с години, за да станат добри специалисти. Софтуерът с ИИ по-добре и без никаква корупция ще пресмята данъците. Повечето юристи могат да бъдат заменени от ИИ с перфектно познаване на законите.
Всеки човек, дори и президентите, ще живеят с мисълта, че могат да загубят от машината. И да станат безработни.

Очертават се времена, когато всички могат да останат без работа. Но дали хората ще бъдат по-щастливи и ще живеят по-добре без нея? Ясно е, че това не е капитализъм.
Каквато и система да изберем, тя трябва да служи за подобряване живота на хората и обществото. Това е и причината много хора да подкрепят Безусловния основен доход (UBI), като един от начините светът да не остане беден, когато роботите заемат почти всички работни места. Трудно е да се прогнозира, какво ще се случи с икономиката, след като революцията на роботите стане факт.

Някои хора считат, че когато роботите заемат всички работни места, ще настъпи ера на "автоматизиран комунизъм". Сериозен аргумент за много хора.

През 21-ви век хората се чувстват по-свободни от когато и да е било и с последните удивителни технологии и иновации, това е съвсем заслужено. Хората имат право да се наслаждават на технологичния прогрес, да живеят по-дълго и по-плодотворно. Да не мислят за оцеляване и за политика, ако това не им е интересно. Да се стремят към нещо по-възвишено, отколкото с всички сили да работят за няколко долара, за да оцелеят.

Съмнително е парите да оцелеят до края на това столетие. В близкото бъдеще единствено знанията ще имат някаква ценност - знания за създаване на още по-съвършени машини и софтуер. Именно тогава навярно ще се появи възможността за включване на личността към изкуствен интелект и за изчезването в информационното море. Едва ли някой ще се наеме да прогнозира, какво ще се случи тогава със света.

Да се върнем в реалността, в нашата 2016 година. Каквато и икономическа система да се появи през следващите 25 години, бъдещето няма да прилича на нищо познато от сегашната човешка история. Нов свят, който е все по-зависим от микропроцесорите и двоичната логика.

Каквото и да стане, е по-добре да следим и да сме подготвени за новите икономически модели. Някои хора няма да бъдат доволни, понеже са се постарали да постигнат своята американска мечта в областта на финансите и да си осигурят богатство и много добър живот. Но в бъдеще тази мечта ще се промени и може да се преобразува в стремеж за постигане на свръхчовешки възможности с помощта на най-новите технологии. Аз мисля, че бих могъл да живея в подобен свят.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още