Петък, 7 Февруари 2025

Кабинетът прие правила, за да не се налага Борисов да спира съмнителни поръчки

Кабинетът прие правила, за да не се налага Борисов да спира съмнителни поръчки
Публикация   31 Март, 2016   /     akcent.bg   /     168

  

Правителството днес прие правилник за прилагане на Закона за обществените поръчки, с който би трябвало да не се налага поръчки да се спират от политици, когато има съмнения за тях. Това обявиха след заседанието на правителството министърът на финансите Владислав Горанов и вицепремиерът Томислав Дончев.

С правилника се вземат решителни мерки за контрол, определят се механизми за проверки на случаен принцип и на сключени вече договори, както и на договори за обществени поръчки, възлагани без обявление. Като засилваме контрола от страна на администрацията, няма да се налага политически лица при висок обществен интерес да прекратяват едни или други обществени поръчки, обясни Горанов, цитиран от БТА.

Неотдавна премиерът Бойко Борисов обяви спирането на няколко поръчки за големи суми, за които после се наложи съответните ведомства да намерят юридически мотиви.

Както в здравеопазването профилактиката е най-адекватната мярка, така и при харченето на обществените пари е най-добре да има превенция, посочи вицепремиерът Томислав Дончев днес. "Фокус на усилията ни в новия правилник е да откриваме грешките преди да има договори или направено плащане. Въвеждаме две предпазни мрежи - първата е за разширяване на предварителния контрол. Втората предпазна мрежа е свързана с мониторинга на вече с обявените процедури и дали те отговорят на закона, дали няма дискриминация и дали правилата не водят към конкретен изпълнител", обясни вицепремиерът.

Това обаче не било всичко, а само първата фаза на поне пет или шест нововъведения.

Следващото е въвеждане на стандартизирана документация, ще има и пълна публичност по договорите за обществени поръчки, както и други стъпки, включително нови санкции за възложителите, каза Дончев. Санкциите ще са насочени най-вече към т. нар. рецидивисти при нарушенията на процедурите за обществени поръчки. Обсъжда се дори и да се отнема държавната субсидия за тези "рецидивисти", посочи вицепремиерът.

Проверките на случаен принципи ще са вероятно на всяка 30-а заради големия обем поръчки, но освен случайния принцип, ще има и анализ на риска, добави Дончев. В новия правилник няма списък за стоки, които да се купуват през Стоковата борса. Не сме убедени, че това е най-добрия начин за доставки, каза Владислав Горанов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още