Четвъртък, 6 Февруари 2025

Стартират кризисен център за жертви на домашно насилие в Русе

Стартират кризисен център за жертви на домашно насилие в Русе
Публикация   26 Март, 2016   /     akcent.bg   /     186

Стойността на проекта е 684 143,22 евро и е безвъзмездна финансова помощ

  

На официална пресконференция в Зала 1 се проведе встъпителна пресконференция по повод стартирането на проект „Кризисен център на територията на община Русе за жертви на домашно насилие и насилие, основано на полов признак и предоставяне на услуги в него“. Проектът е в рамките на Мярка 1: "Услуги за подкрепа на жертвите на домашно насилие и насилие, основано на полов признак"  от Програма BG 12 “Домашно насилие и насилие, основано на полов признак“, Норвежки финансов механизъм 2009-2014.

 

Директорът на дирекция „Обществен ред и сигурност“ и ръководител на проекта  Спасимир Димитров презентира основните дейности, чиято стойност е 684 143,22 евро безвъзмездна финансова помощ.

 

По думите на  Димитров стана ясно, че проектът се изпълнява в партньорство на  Сдружение „Русенска католическа организация – Каритас“ и цели  намаляване на скритото домашно насилие, както и насилие, основано на полов признак чрез създаване на кризисен център.

 

Договорът между Община Русе като бенефициент и Програмният оператор, беше подписан от кмета на Община Русе Пламен Стоилов и Представляващия Програмния оператор Мая Петкова на 21.08.2015г.

 

Основната целева група са жени и момичета, в това число и от ромски произход, претърпели домашно насилие и/или насилие, основано по полов признак, както и жени с увреждания обект на домашно насилие (физическо, сексуално, финансова злоупотреба и др.).

 

Услугите в кризисния център ще са насочени към оказване на кризисна интервенция, индивидуална подкрепа и консултиране на пострадалите с подходящ експерт – социален работник, психолог и юрист.

 

По проекта ще се изпълняват и други дейности, като подобряване или формиране на умения за социално включване, подкрепа в образователния процес, работа със семействата, психотерапия, групи за взаимопомощ и др. Тези дейности могат да се ползват за до 16 пострадали в рамките на до 3 месеца на базата на индивидуален подход и оценка на конкретните потребности на лицето. Датата на приключването на проекта е 31.03.2017 г.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още