Петък, 7 Февруари 2025

Ще се закриват ли специалности и университети?

Ще се закриват ли специалности и университети?
Публикация   18 Март, 2016   /     Елиана Димитрова   /     182

През последните шест години броят на кандидат-студентите е намалял с 25%

 

През последните шест години броят на кандидат-студентите е намалял с 25%, каза зам.-министърът на образованието Николай Денков. Това ще принуди самите висши училища да закрият част от направленията си. С промените в Закона за висше образование се цели развиването на инженерните специалности за сметка на икономическите. Утре приключва обсъждането на постановлението, според което 31 професионални направления ще получат 600 хиляди лева повече, за да обучават студенти по математика, компютърна техника, инженерство, педагогика.

Според заместник-министър Денков в министерството са пристигнали искания на много университети и техните направления също да бъдат включени в списъка за повече средства. Той обаче е категоричен, че критериите са ясни - икономиката трябва да има нужда от тези специалности.

"Бих казал, че и досега списъкът е доста отворен, ние имаме 31 направления от общо 52, което включва около 40% от студентите в момента, така че аз бих бил предпазлив да отваряме допълнително списъка от тези направления", допълни заместник-министърът.

Проф. Денков отново напомня за дисбалансите, до които стигна висшето ни образование - една трета от студентите ни учат икономика и администрация, а после 53% от тях работят професии, за които изобщо не се изисква висше образование - например продавачи.

"Посоката е правилна. Добре е, не бива да се произвеждат безработни, има доста атрактивни специалности, но в края на краищата хората няма къде да постъпят на работа", коментира проф. Петър Колев, ректор на Висшето транспортно училище.

Постановлението за приоритетното обучение на инженери и компютърни специалисти трябва да се приеме от Министерския съвет до седмици. В момента в министерството пристигат и заявките кой университет колко студенти иска да има догодина.

В крайна сметка всички промени в Закона са насочени към едно - парите за висше образование да не потъват незнайно къде, а 60% от тях да се дават целенасочено за реална реализация на пазара. И за по-малко студенти, но по-качествени.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още