Активът на ДСБ е разделен преди конгреса на партията - дали формацията да остане в Реформаторския блок или не.
Въпросът стана актуален, след като лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че излиза в опозиция. Това стана в края на миналата година след промените в Конституцията, с които бе запазено мнозинството на прокурорите в тяхната колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС). Малко след това разширеният състав на ръководството на ДСБ потвърди позицията на Кънев, че партията е в опозиция. Въпросът за оставането в Реформаторския блок обаче трябва да бъде решен от конгреса.
Самият Кънев обяви, че започва да работи по нов десен проект. Той обаче не заяви категорично, че ДСБ трябва да напусне Блока. Каза само, че иска да чуе от ДБГ и СДС къде точно е тяхната линия на компромис с ГЕРБ, прекрачването на която ще ги накара да напуснат правителството.
Активът на ДСБ по места в голямата си част е "за" оставането в РБ. Местните десебари се мотивират с това, че в общинските съвети групите на Реформаторския блок, избрани на последния местен вот, са консолидирани и работят добре.
Самият Радан Кънев също все още не е изразил конкретна позиция дали е "за" или "против" оставането в Блока.
Част от актива на ДСБ дори упреква бившия правосъден министър Христо Иванов, който пръв подаде оставка, което бе един от поводите за Кънев да излезе в опозиция. Според някои десебари това е била прибързана постъпка, която е поставила партията в неловка ситуация.
Други от актива изтъкват, че ако ДСБ напусне Реформаторския блок, това само ще повтори историята със "Синята коалиция". Тя се разпадна малко пред парламентарните избори през 2013 г. и след това нито ДСБ, нито СДС влязоха в парламента. Именно този крах на автентичната десница наложи създаването на Реформаторския блок.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай