„Днес в Бяла отбелязваме знаменателната годишнина от освободителната руско-турска война. Именно на това място в Русенска област се водят едни от най - тежките битки в Североизточна България. Стотиците знайни и незнайни руски и български воини допринесоха с живота си за нашата свобода, поради което Бяла има трайно запазено място в националната историческа памет. Но градът не пази само горд спомен за славни бойни подвизи и победи. Бяла е един символ на българската признателност към братята – освободители“, каза вчера по време на тържественото честване в центъра на града народният представител от ГЕРБ в 19-и МИР – Русе Светлана Ангелова.
Победата във войната би била трудно достижима без чутовния подвиг на българските опълченци, които смаяха военните кореспонденти от Европа със своя героизъм и ги накараха да пишат, че българите се бият като лъвове. С помощта на Русия, която по това време имаше своите много сериозни вътрешни проблеми, бяха изградени новите български институции, беше изградена и утвърдена новата, съвременна и европейска българска държавност, добави г-жа Ангелова в приветственото си слово по повод освобождението на града. То е извоювано по-рано и е поставило Бяла в летописа на Свободата като един от първите освободени градове.
Кметът на Община Бяла Димитър Славов произнесе слово по повод 138 -годишнината от Освобождението. Градоначалникът заяви, че Трети март е един от символите на българската признателност с уважението и любовта към Русия, които и отдава нашият древен народ, пазещ своята независимост и суверенитет с достойнство. Събитието уважиха още народни представители, представители на генералното консулство на Руската федерация в Русе, зам. областният управител на Русе Явор Янчев, председателят на Общински съвет – Бяла Мариан Антонов, общински съветници, кметове на съседни общини и др.
По традиция в хода на тържествената церемония бяха положени венци пред Паметника на загиналите във войните герои и воини на площад „Екзарх Йосиф”, след което се проведе тържествена вечерна проверка и отдаване на почест към освободителите и създателите на българската държава от представителни блокове на Националния военен университет „Васил Левски -Велико Търново. После площад „Екзарх Йосиф I” бе озарен от светлините от разноцветна заря.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай