Да се въведе минимална заплата за висшисти, които работят по специалността си, предлага КНСБ. "Оплакваме се, че нямаме инженери и висококвалифицирани кадри, но на новопостъпващите специалисти се предлагат заплати от порядъка на 500-600 лв.", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Затова синдикатът предлага от 2017 г. за тези работни места възнаграждението да не пада под минималната заплата за страната плюс 50% отгоре. За догодина правителството планира най-ниското месечно възнаграждение у нас да нарасне от сегашните 420 лв. на 460 лв. Това означава, че ако се одобри идеята на синдиката, висшистите, които работят по специалността си, не могат да се разписват под 690 лв. на месец. Под висшист трябва да се разбират и хората с бакалавърска степен, уточниха от КНСБ.
Профсъюзът ще настоява всяка година да се водят преговори за ръст на доходите в частния сектор с определени препоръчителни проценти. Подобни преговори и прилагане на препоръчителен индекс за ръст на възнагражденията в частния сектор бе определен веднъж вече през 2007 г. и той бе от порядъка на 15%. След кризата от 2008 г. обаче тази практика повече не се повтори. "Предлагаме тази година на масата на преговори за новите осигурителни прагове за 2017 г., да сложим и определянето на препоръчителни проценти на нарастване на възнагражденията в частния", съобщи Пламен Димитров. За много сектори според КНСБ може да се договорят ръстове от 10-15% на заплатите. Тези индекси няма да са задължителни, а препоръчителни, но синдикатите очакват фирмите с добри резултати да се съобразят с тях.
Друго искане на синдикатите е от догодина минимални осигурителни доходи да станат със закон минимални заплати по сектори и професии. За 17 сектора благодарение на колективните трудови договори това вече е факт, посочиха от КНСБ. Колективното и браншово трудово договаряне обаче в момента обхваща само една трета от работещите, затова синдикатите искат да се въведе законов регламент за подобно договаряне.
"Всички тези мерки трябва да постигнат не само по-високи доходи в страната, но и по-справедливо преразпределение на произведения брутен продукт", заяви Пламен Димитров. Според синдикатите малко са секторите, в които работниците получават достатъчна компенсация за наемния си труд. През последните години обаче има положителна тенденция в тази насока. Ако през 2011 г. 35.7% от произведения БВП е отивал като възнаграждения за работещите, то за 2015 г. този дял е 41.6%. Нашата цел е през 2017 г. да достигнем 45%, заяви Пламен Димитров.
Най-добре платени са работещите в ИТ сектора, където средната работна заплата през м.г. е била 2710 лв., показват данни на НСИ, изнесени от КНСБ. На другия полюс по възнаграждения са заетите в производството и обработката на кожи със средна надница 470 лв. месечно. През м.г. е отчетен 8.8% реален ръст на средната заплата за страната - от 894 на 930 лв. Продължава обаче да е висок делът на нископлатените работници. В 17 икономически сектора средното възнаграждение е под 75% от средната заплата за страната. Там работят една трета от наетите, или 689 000 българи. Добрата новина е, че спрямо 2014 г. делът им е намалял - тогава са били 712 000 заети. Най-ниско платени са секторите кожарство, рибно стопанство, производство на облекло, обувки, изделия от дърво и мебели, търговия на дребно, ресторантьорство, озеленяване.
Възстановяването на заетостта след кризата върви с бавни темпове, показва статистиката. Все още не могат да бъдат наваксани загубените след 2008 г. 420 000 работни места. Според данните на НСИ в края на 2008 г. заетите българи на възраст от 15 до 64-годишна възраст са били 3.310 млн. души, а в края на 2015 г. са близо 3 млн. Т.е. 310 хиляди работещи по-малко има у нас в сравнение с преди кризата. Тези данни обаче са силно повлияни и от намаляващия брой на населението. По данни на НСИ от 2008 г. до края на 2014 г. броят на българите на възраст между 15 и 64 г. е паднал с 497 000 души. "Голяма част от тях са напуснали страната. Пазарът на труда се оголва драматично", заяви Пламен Димитров. Според КНСБ именно конкуренцията на пазарите на труда в другите европейски пазари е причина у нас работодателите да вдигат възнагражденията през последните три-четири години, за да задържат ценните си кадри. Необходимо е до 2017 г. средната работна заплата у нас да нарасне с 25% в сравнение с нивото й от 2012 г., но едновременно и с повишение на заетостта, смятат синдикатите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай