Петък, 7 Февруари 2025

Народният представител Светлана Ангелова: Законът е гаранция за подкрепа на политиките, свързани с равните възможности на жените и мъжете

Народният представител Светлана Ангелова: Законът е гаранция за подкрепа на политиките, свързани с равните възможности на жените и мъжете
Публикация   25 Фев, 2016   /     akcent.bg   /     313

Законът е гаранция за подкрепа на политиките, свързани с равните възможности на жените и мъжете в България, каза народният представител от ГЕРБ в 19-и МИР – Русе Светлана Ангелова по време на дебатите, свързани с приемането на първо четене на проекта на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете в Народното събрание днес. Той създава цялостен национален институционален механизъм за провеждане на политика  по равнопоставеност. Документът регламентира принципите на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете, като същевременно определя основни подходи за реализацията й, органите, правомощията и взаимодействията им по отношение на реализацията на политиката. 

В закона е предвидено, че всички централни и териториални органи на изпълнителната власт ще трябва да определят поне един, а ако се налага и повече служители, които да изпълняват функциите на координатори по равнопоставеност. Те ще участват в разработването и провеждането на националната политика по равнопоставеност, на секторните и местните политики и програми. Те ще правят оценка на въздействието по признак пол на нормативните актове и стратегическите документи, относно положението на жените и мъжете с цел да се елиминират дискриминационните елементи и да се насърчи равнопоставеността, посочи г-жа Ангелова. 

Създаденият през 2004 година Национален съвет по равнопоставеността на жените и мъжете  ще продължи да е консултативен и координиращ орган. Държавната политика по отношение на равнопоставеността ще се определя от Министерски съвет, който ще одобрява основни документи в тази област. Министърът на труда и социалната политика ще ръководи, координира и контролира осъществяването на държавната политика по равнопоставеност. 

„Адмирираме правителството, в лицето на Министерството на труда и социалната политика и министър Ивайло Калфин, че са разработили и предложиха на Народното събрание да приеме Закон за равнопоставеност на жените и мъжете. Това означава, че Министерски съвет има ясни ангажименти към проблема на неравнопоставеността”, отбеляза още тя.
   „Темата за равните възможности на жените и мъжете е актуална в ЕС и в света. През последните години се приеха редица регламенти и директиви, които са свързани с интегриране на принцип на равнопоставеност на половете във всички политики. България, като страна - членка на ЕС е ангажирана с изпълнението на заложеното в тези документи, чрез хармонизирането им с националното законодателство”, посочи зам.- председателят на парламентарната Комисия по труда, демографската и социалната политика. По думите ѝ, България е сред малкото държави-членки, които досега нямаха подобен закон.
 

Естествено  е да има критики. Няма идеален закон, който да се харесва на всички. Не трябва да се заблуждаваме, че с този закон ще се решат изцяло проблемите на равнопоставеността. Той не е всеобхватен, но е първа важна стъпка в правилната посока“, категорична бе Светлана Ангелова. 

Тя изрази оптимизма си, че проектът за закон ще бъде приет скоро. Между първо и второ четене в Народното събрание ще бъдат приемани предложения от неправителствени организации и пр., за да се постигне максимално широко съгласие по текста на закона.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha