Петък, 7 Февруари 2025

Електронно гласуване ще има, но резултатите от него няма да бъдат отчитани

Електронно гласуване ще има, но резултатите от него няма да бъдат отчитани
Публикация   24 Фев, 2016   /     akcent.bg   /     152

  

Това предлага парламентарната група на ГЕРБ в проект за изменение на Изборния кодекс (ИК), който в тази си част се разминава с внесения преди седмица от Реформаторският блок, който предвижда електронното гласуване да бъде въведено  пълноценно от 2018 г.

Проектът на ГЕРБ е подписан от председателя на парламентарната група Цветан Цветанов, шефа на правната комисия Данаил Кирилов, депутатите Станислав Иванов, Георг Георгиев, Джема Грозданова, Иван Чолаков и Анна Александрова. Промените предвиждат да се гласува по интернет в до 20 избирателни секции, които се определят от Централната избирателна комисия чрез жребий, а избирателят да може трикратно да промени вота си преди потвърждаването му. След третия вот достъпът до дадения IP-адрес се блокира автоматично.

Мотивите са, че така ще отпаднат много от въпросите за откриването на избирателни секции извън страната и ще се осигури на повече сънародници зад граница да упражнят правото си на глас. Посочва се също, че онлайн гласуването ще намали разходите на държавата за вота в чужбина.

Изрично е записано, че резултатите от гласуването по интернет не се взимат предвид при определяне на резултатите от изборите. След вота ЦИК трябва да обобщи данните и да направи анализ на електронното гласуване.

Подобен текст на практика означава, че ГЕРБ изключва възможност за електронно гласуване на парламентарен вот преди 2022 година. Което пък е в конфликт с първоначално демонстрираната активност на партията по темата, след проведения референдум за дистанционното гласуване в края на миналия октомври. И въпреки, че с гласовете именно на ГЕРБ бе прието до края на април да бъдат разгледани текстове в ИК, регламентиращи електронния вот, още при дебатите в пленарна зала Цветан Цветанов заяви, че въвеждането му може да бъде отложено дори с 10 години.

Проектът за промени в изборния закон на ГЕРБ предвижда обаче още към Министерския съвет се създаде специализиран орган за техническо осигуряване и технически контрол на електронното гласуване. Той ще трябва да открие електронен интерактивен сайт за регистрация и гласуване - не по-късно от 7 дни от датата на насрочване на изборите. Позволява се гласуване в продължение на 72 часа, които изтичат в 21 часа в деня, предхождащ изборния ден на територията на България.

Избирателят, който желае да гласува по интернет, трябва да заяви това, чрез специалния сайт не по-късно от 25 дни преди изборния ден, като посочи трите имена, единен граждански номер, пощенски адрес, електронен адрес и телефонен номер. Отбелязва и желания от него начин да получи паролата за гласуване - препоръчано писмо или лично чрез общинската администрация.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha