Петък, 7 Февруари 2025

Хореографът Богдан Донев- между изкуството и политиката

Хореографът Богдан Донев- между  изкуството и политиката
Публикация   22 Фев, 2016   /      Румен НИКОЛАЕВ   /     5766

От Механотехникума, през Академията в Пловдив, до Общинския съвет и…. Яница

 

 

От Механотехникума към танците…

Постъпих в Механото по-скоро заради танците, по-точно, те наклониха везните…да избера това училище, тъй като танцовият ансамбъл към Механото се водеше и Младежки ансамбъл на Танцовия състав „Найден Киров”.

Първата среща с танцовото изкуство е в  детската градина- започва при Доньо Данев в ансамбъл „Здравец”. Тогава имаше много школи по детските градини, а в моя случай имах късмет ръководител да е именно Донев….

Връзката с Доньо Донев е само емоционална, както между Иван Донев и Доньо Донев. Дори в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство АМТИ в Пловдив, където учи 5 години за бакалавър, негов близък от ансамбъл „Тракия” се е шегувал, че Богдан умишлено се е прекръстил на Донев, тъй като, ако не си притежавал тази фамилия в Русе, не е можело успешно да се развиваш в тази област. Завършил е и степента "Хореографска решисура", която за него е още едно достойнство.

В момента Богдан защитава докторска дисертация и скоро ще стане задължително името му да се изписва, като пред него гордо ще стои „д-р”. Така всъщност и вече няма да бъде бъркан с другите Доневци, независимо че и това да се случва, е по-скоро приятно чувство заради голямото обществено признание.
 

Има късмета да служи във ВВС, първо в Долна митрополия, после- в Щръклево и най-продължително - в Далечна преводна радиостанция по пътя за Варна край с. Бъзън. Служба, която се отличава не толкова с физическо натоварване, а е изключително отговорна предвид обслужването на военни полети. За това стана дума, тъй като Богдан наскоро е решил да влезе и види военния обект. Но изживява ужасно разочарование, след като заварва там занемарена и рушаща се сграда, дворът на която е бил застлан с „килим“ използвани презервативи…

                               

Първата работа-

създава школа по народни танци, която малко по-късно добива публична известност с името „Хайде да играем“. И за пет години от една, броят на школите става толкова голям, че вече сам не може дори физически да присъства. Сега за него работят четирима посветени в танцовото изкуство специалисти.

10 години по-късно Донев създава и своя танцова школа / тя е за любители, които изучават български хора/. Името и също вече е доста известно – „ Играорци”. Задължително Богдан искаше да се отбележи, че автор на логото на школата е известният русенки художник и педагог, който скоро ни напусна, а именно – Пламен Монев.

10 години след създаването на школата в нея вече танцуват  250 души, обединени в  няколко групи. Интерес  към народните танци и най-вече към „Играорци” има в Русе, Сеново, Две могили и Мартен. За успеха и развитието им активно работят други четирима ръководители.

В същото време Богдан работи като главен хореограф и на ФТТ „Найден Киров“. В изключително популярния  ансамбъл към момента са ангажирана общо около 200 души- детски  и младежки танцови състави, както и концертен /той е най-големият/. Освен това в театралния формат влизат оркестър от 9 професионални музиканти, детска школа по народно пеене и хор.

За отбелязване е и фактът, че основният състав / певици и танцьори/ както в Найден Киров, така и в работещите в частната му фирма, са бивши ученици и възпитаници на Музикалното училище.

Само през изминалата  2015 година ФТТ има  значителен брой концертни изяви. По случай 55 години от създаването на ансамбъла пред русенската публика са изнесени 3 концерта пред повече от 1800 зрители. Ансамбълът се представи с нова сценография /дело на Виолета Радкова/, 70 минути нови танци- в тях влиза и танцовата част от танцово-театралния спектакъл „Шибил“ /съвместна продукция с ДТ „Сава Огнянов/, който е  с над 20 спектакъла за  9 месеца.

Интерес за мнозина представлява издръжката на такъв голям ансамбъл. ФТТ „Найден Киров“ има смесено финансиране- целева субсидия /за работни заплати/, ФРЗ от общинския бюджет, от завод „Найден Киров“ и от собствени приходи.

 

Богдан и политиката…

Не е партиен член, но в момента е общински съветник от листата на ГЕРБ.

„За мен е мен са много важни личните контакти и личното отношение. Доста преди да имам нещо общо с ГЕРБ, отношението на кмета Пламен Стоилов и това на областния лидер и депутат Пламен Нунев към културата и в частност- към фолклорното танцово изкуство, ме накара да приема тяхната покана и да стана общински съветник от листата на ГЕРБ“, казва Богдан.

Очакванията му като творец  и местен политик -  да бъде повече полезен на русенци като член на Комисията по култура в Общинския съвет, както и да защитава по-добре интересите и да участва в  решаването на  проблемите на културните институти в града, включително и финансово.

Какво би променил, за да останат наследниците му да живеят в Русе? Въпрос, който за Богдан бе много интересен … „Трябва да се промени мисленето на хората, да се притъпи или направо да изчезне тази завист към успелите, хейтърството  много ни дърпа назад. Всеки да е позитивен и да работи здраво в областта си”.

Богдан Донев живее с приятелката си Яница от близо 5 години заедно, но предпочете да  не споделя „творческите си планове“ относно ритуалите „Сватба“ и „Кръщене“. Вероятно работи върху стъпките или цялостната хореография -  предстои да разберем….


 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha