Петък, 7 Февруари 2025

7 години Великобритания ще може да реже добавки за заетост за новопристигнали българи

7 години Великобритания ще може да реже добавки за заетост за новопристигнали българи
Публикация   20 Фев, 2016   /     Веселин Желев   /     163

Европейските лидери постигнаха сделка с Лондон

Обединеното кралство ще може за по четири години да лишава от добавки към най-ниските заплати (т.нар. in-work benefits) новопристигащите работници от други страни на ЕС. Великобритания ще може да се възползва от това преимущество в продължение на седем години, ако реши да остане в ЕС. 

Това предвижда решение за условията на бъдещето членство на Великобритания в съюза, по което държавните и правителствените ръководители от ЕС се споразумяха днес.

То ще влезе в сила, ако британците гласуват страната им да остане в ЕС на обещания от премиера им Дейвид Камерън референдум, който ще е най-вероятно през юни.

"Договорих сделка, която дава на Обединеното кралство специален статут в ЕС. Ще я препоръчам на кабинета утре", написа Камерън в туитър.

"Ние никога няма да бъдем принудени за по-нататъшна политическа интеграция в ЕС", каза той по-късно на пресконференция. "Обединеното кралство ще е постоянно вън от все по-тесен съюз и никога няма да е част от Европейска супердържава", добави той, подчертавайки, че решенията за отбраната и националната сигурност ще останат изцяло в компетентността на британското правителство.

Да обърнем гръб на Европа за нас не е решение... Това, че една организация е фрустрираща не значи непременно, че трябва да я напуснем", каза той за ЕС. "Британия ще е по-силна, ако остане в реформирана Европа, отколкото ако останем сами навън".

"Това е най-голямото решение, което нашата страна взема за миналите 40 години и за следващите 40 години", заяви Камерън за предстоящия референдум. 

И бе категоричен, че ще води кампания "със сърце и душа" за оставането на Великобритания в ЕС.

Споразумението позволява на UK веднага да индексира и детските надбавки на новопристигащите там граждани на други държави от ЕС, чиито деца са останали в страните им на произход. От 1 януари 2020 година Великобритания ще може да прави индексация за всички трудови мигранти от ЕС, а не само за новопристигащите. За по-бедните европейци като българите това означава орязване на детските до размера им у нас. От такава индексация ще могат да се възползват и другите държави в ЕС.

Решението, което ще има силата на международен договор, предвижда при следващата промяна на Лисабонския договор в него да бъде записано, че формулировката от преамбюла му, че членките на ЕС се стремят към "все по-тесен съюз", не обвързва правно Великобритания.

Парламентите на 55 на сто от държавите-членки (16 на брой) ще могат да искат от Съвета на министрите да спре разглеждането на европейско проектозаконодателство, което те смятат за ненужно. Съветът ще може да реши това с квалифицирано мнозинство, ако в проектозаконодателството не бъде променено.

В Договора на ЕС ще бъде включен и набор от правила, регулиращ отношенията между членките и нечленките на Еврозоната. Те трябва да гарантират целостта на вътрешния пазар на ЕС, че решенията на Еврозоната няма да дискриминират британския бизнес и в частност финансов сектор и че той няма да получава необосновани конкуретни предимства пред финансовия сектор в Еврозоната, нито че Лондон ще може да спъва задълбочаването на нейната интеграция.

За прилагането на клаузите за добавките към заплатите и за детските надбавки Европейската комисия ще трябва да предложи, а Съветът на министрите (държавите-членки) и Европейският парламент да приемат вторично законодателство, вероятно регламенти. 

Двадесет и осемте лидери са одобрили текста единодушно, съобщи председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Следващото препятствие за Камерън е да убеди избирателите в страната си и евроскептичното крило на своята Консервативна партия, че това е обещаната от него "добра сделка за Британия". Много от торите гледат на това със скептицизъм.

Днес министърът на правосъдието на Камерън Майкъл Гоув обяви, че в кампанията за референдума ще агитира за излизане от ЕС, т.е. обратно на на лидера си.

"Постигнахме сделка, която засилва специалния статут на Великобритания в ЕС", заяви на отделна пресконференция председателят на Европейския съвет Доналд Туск. "Ние изпратихме сигнал, че сме готови да жертваме част от нашия интерес заради общия", добави той.

"За мен лично днешният ден отбелязва края на дълго пътуване... Сделката е справедлива, за Британия, за другите държави-членки и за ЕС", коментира и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. 

Той добави, че решението не поражда съмнения дали еврото е валутата на ЕС. Клаузата за добавките към ниските заплати отговаря на много специфичен проблем, тъй като такива надбавки има само в Обединеното кралство, а освен това е ограничена във времето. Индексацията на детските надбавки не е с обратно действие и може а се ползва от всички държави, каза още Юнкер.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha