Понеделник, 23 Декември 2024

Лекари и физици от КОЦ- Русе преминаха обучение по лъчелечение в Германия и Москва

Лекари и физици от КОЦ- Русе преминаха обучение по лъчелечение в Германия и Москва
Публикация   09 Фев, 2016   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     1275

Онкондиспансерът се превърна в един от най-модерните общински онкологични центрове с въвеждане на линейния ускорител

 

 

ОТ 2014 година  в КОЦ-Русе  в отделението по лъчелечение влезе в експлоатация една от най-модерните високотехнологични апаратури в България – медицински линеен ускорител.

  Медицинскят мултимодален линеен ускорител е източник на високоенергийни електрони и фотони с възможност за промяна на вида и енергията на лъчението. Той бе доставен  в комплект с планираща система, система за верификация на облъчването на пациента с MV устройство за портално  изобразяване  и  KV  верификация, устройства за имобилизация на пациента включващи опорни подложки за колене и глезени,глава и шия,гръден кош и индивидуални термопластични маски за глава,шия и гръден кош.

Планиращата система  позволява изработване на строго индивидуален лъчетерапевтичен и дозиметричен план и пренасянето му  към терапевтичната уредба. Тя осигурява 3D планиране , IMRT –модулирана по интензитет радиотерапия и  VMAT терапия.

Компютърният томограф осигурява диагностика и прецизна локализация и симулация, предхождащи лъчелечебните сеанси.

   Благодарение на доставката и монтажа на специализираното оборудване KOЦ - Русе се превърна в един от най-модерните общински онкологични центрове. Това включи обучение на д-р Биляна Корабова и на физика Кремена Петрова  в Германия и Москва от екип специалисти от Манхаймската университетска клиника към Хайделбергския университет, както и обучение на целия персонал на отделение по лъчелечение на място от специалисти от Лондон, Малта и Русия.

Новата апаратура  е в експлоатация от две години и чрез нея са внедрени  високотехнологичните методи за лечение ,ползвани във високо развитите европейските клиники. Възможностите за избор на вида и енергията на лъчението в зависимост от разположението на тумора я прави универсална за всички локализации на туморни  образувания при максимално щадене на здравите тъкани и органи, с което се постига  канцерицидна доза в туморния обем при ниски или липсващи дози в околните здрави тъкани и критични органи. Това значително повишава броя на излекуваните пациенти и подобрява качеството на живот на  болните.

 Новите методи на лъчелечение, съчетани с химиотерапия показват отлични  резултати при лечение на пациенти с тумори в областта на глава и шия. Достъп до лечение имат всички нуждаещи се от цяла България. При едновременното лъчехимиолечение медикаментите, определени въз основа на решение  от онкологичната комисия  се изписват и прилагат в различни схеми . Те потенцират ефекта на лъчелечението и осигуряват неговото безопасно провеждане като основен лечебен метод.

Как действа лъчелечението?

Йонизиращите лъчи проникват в тъканите и при всеки сеанс ликвидират част от заболелите клетки. В това отношение лъчелечението много прилича на безкръвна операция, ежедневно се стопяват определен брой клетки. Промените в здравите тъкани в хода на лечебния курс се изразяват като остра лъчева реакция и след шестия месец като лъчево усложнение, подобно на кървенето след операция и оставянето на белег. Облъчването, приложено преди операция намалява обема на тумора и създава условия за по-успешна и/или по-малка оперативна интервенция. В редица случаи лъчелечението е алтернативен метод на хирургичното лечение като се запазва целия орган или се съчетава с органозапазващи операции при съвременния консервативен подход в онкологията.

Принципът на лъчевото лечение се базира от една страна върху по-голямата уязвимост на болните клетки, а от друга - на по-високата способност на здравите тъкани да се възстановяват в периода между всяко облъчване. При  високотехнологичното перкутанно лъчелечение лечебната доза не се прилага наведнъж, а се разпределя в няколко седмици - един път на ден, пет пъти седмично, с почивка в събота и неделя

През какви етапи преминава лечението?

Лъчелечението се провежда по специален план. Определят се точно мястото на облъчването, положението на тялото при лечебния сеанс и най-добрият начин да се облъчи болното място, при което максимално да се щадят здравите тъкани. Математическата обработка на данните се извършва от специалист по дозиметрия (физик) с помощта на компютър. Лекарят и физикът решават как точно да се проведе лечението, каква обща доза да се приложи и на колко облъчвания тя да бъде разпределена. Областта на лъчелечението се може да се означи върху кожата, което изисква съхраняване на знаците. Това  осигурява надеждна повторяемост на всеки сеанс. При използване на имобилизационни маски това не е необходимо. Пациентът се въвежда в процедурната зала и първото облъчване (първият сеанс) започва.

Пациентът е под  наблюдение от медицинския екип, грижещ се за неговото здраве. Първоначално и периодично лечението и състоянието на пациента се разглеждат и обсъждат от разширен лекарски екип. Рентгеновият лаборант и медицинската сестра, ежедневно следят за състоянието на пациента. Лекуващият лекар наблюдава възникналите лъчеви реакции, грижи се за тяхната профилактика и лечение и препоръчва специален режим на хранене и евентуална почивка по време на лъчелечението.

Оплакванията са твърде индивидуални и са в зависимост от разположението и големината на облъчваната област. В някои случаи може да причини общи оплаквания: нарушение на съня, подтискане или загуба на апетита, гадене, повръщаие. Повечето реакции са временни като се развиват по време на облъчването и понякога могат да продължат месец след лъчелечението.

ЛЪЧЕВИ РЕАКЦИИ

Облъчването на различните области на тялото е съпътствувано с различни реакции. Тъй като лечението се провежда през кожата, при всички пациенти могат да се наблюдават кожни реакции. Кожата в полето на облъчването става чувствителна, може да се зачерви, по-късно да пигментира при излагане на слънце, да се появи сърбеж, излющване, временно потъмняване –пигментация.

При облъчване на устната кухина, гърлото и ларинкса могат да се наблюдават реакции, които преминават след завършване на облъчването, най-често: болки при преглъщане, зачервяване на гърлото, поява на малки ранички и промени по кожата, описани по-горе.

При облъчване на белия дроб и хранопровода могат да се появяват следните реакции: затруднение и болки при преглъщане; кашлица.

При облъчване на корема и таза се наблюдават: временни реакции на червата, предизвикващи колики и диария. Лекуващия лекар обсъжда хигиенния и диетичен режим, който следва да се спазва по време и след провеждането на лечението. Включването на медикаменти облекчава всички лъчеви реакции и прави лечението поносимо.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha