Подкрепата за Меглена Кунева за поста министър на образованието продължава да се топи. След като вчера от АБВ заявиха, че са по-скоро склонни да я подкрепят за поста днес от партията на Георги Първанов излязоха с точно обратната позиция. Това стана след среща на парламентарната група с Кунева. От Патриотичния фронт също заявиха, че ще гласуват против.
Единствените, които подкрепят твърдо Кунева са ГЕРБ и 13 депутати от Реформаторския блок - ДБГ, СДС, НПСД и БНД. Това прави общо 97 гласа. 8 от БДЦ също заявиха, че ще гласуват "за", с което подкрепата набъбва до 105 гласа.
Депутатката от АБВ Марияна Тодорова заяви, че няма да подкрепят кандидатурата на Кунева, защото тя няма професионален опит. Проверка на Клуб Z показа, че от 1989 г. насам всички министри на образованието са били професионално свързани с тази сфера. Тодорова все пак уточни, че това не изключва по-нататъшна подкрепа за предлаганата политика в сферата на образованието.
Все още не е ясно обаче дали от АБВ ще гласуват "въздържал се" или няма да участват във вота. В първия случай те ще затруднят избора на Кунева, докато във втория ще го улеснят. За да бъде избран новия просветен министър е необходимо гласовете "за" да са поаче от тези "против" и "въздържал се".
След дълъг съвет и от Патриотичния фронт обявиха единодушното си решение - че ще гласуват "против" вицепремиерката за нов просветен министър. Аргументът им е, че Кунева не се ползва с подкрепата на патриотично ориентираните избиратели.
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че всички от ПГ ще бъдат на линия за вота:
"Няма да има изгубили се в коридора."
Но всеки ще избере сам дали да е "против" или "въздържал се".
"Нямаше нужда да се бърза, тъй като виждате какви са обществените реакции. По-правилният подход беше да се намери онази фигура за министър на образованието, която ще успокои обществото, и ще вдъхне увереност, че в българското образование ще настъпи онзи обрат, който очакваме 20 години," добави той.
И двамата заявиха, че това не означава, че оттеглят подкрепата си от правителството, а че дават знак за нуждата от по-открит диалог.
БДЦ се раздели по въпроса - 8 души, начело с Красимира Ковачка, ще гласуват "за". Трима от хората на Светлин Танчев обаче ще натиснат "въздържал се", тъй като смятат, че вицепремиерката няма да се справи с допълнителната работа на толкова тежък ресор като образованието. Двама са в командировка, и не са изказали мнение, но по всяка вероятност ще последват колегите си.
Пред бТВ Валери Симеонов обяви, че сред депутатите от ПФ има известен скептицизъм по отношение на Кунева, свързан с нейната политическа история. Той припомни, че като главен преговарящ сегашната вицепремиерка е допуснала затварянето на четирите блока на АЕЦ "Козлодуй" без това да е искано от България, изброи още ниски субсидии за земеделците и т. н.
"За човек се съди по резултатите от неговата работа. Не мога да гадая дали ще бъде добър министър. Времето ще покаже. За нея това е чужд сектор. Не мисля, че има риск за нейната кандидатура. ГЕРБ днес се броиха колко боледуват, колко са в чужбина. Вероятно ще привлекат гласове от БДЦ", каза Симеонов.
Той допусна, че БСП и ДПС може да улеснят избирането на Кунева като не участват в гласуването.
"Изключително сме подразнени от скоростта, с която ни се сервират подобни въпроси. Ние не сме васали, патерици, някой друг да ни казва как да гласуваме в зала. Не намираме за редно, когато се издига нов министър да ни казват днес кой е, а утре да го гласуваме в зала. Тогава защо ни търсят? Днес предлагаме - утре ще гласувате. Това го няма и в казармата, даже го няма в БСП".
Това каза още Симеонов по повод порядките в управляващата коалиция. Той допълни, че така и не е разбрал защо е била поискана оставката на Тодор Танев. Според лидера на НФСБ към подалия оставка министър е имало упреци, които били по-скоро медийни спекулации.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай