Петък, 7 Февруари 2025

Депутатите разделени да плащат ли от джоба си курс по чужди езици

Депутатите разделени да плащат ли от джоба си курс по чужди езици
Публикация   02 Фев, 2016   /     akcent.bg   /     173

- Сега са за сметка на данъкоплатците.

- Бюджетът да финансира самообучението на администрацията, предлагат

и от ГЕРБ, и от опозицията

Когато преди 2-3 мандата депутати излязоха с амбициозната идея да създадат група за приятелство с Кабо Верде, тяхна колежка се закахъри - много искаше да се включи в екзотичното начинение, но не знаела испански. Ами там говорят португалски, вметна по-начетен партиец.

Курсове по обща култура не подхождат на един парламент, но явно и отдавна заложената възможност депутатите да се ограмотяват езиково без пари не върши много работа.

В тазгодишния бюджет на Народното събрание за 2016 г. са заделени 216 000 лв., за да изучават депутатите чужди езици.

Съобщението за поредната обществена поръчка разпали гореща дискусия защо данъкоплатците трябва да плащат от джоба си за езиковото ограмотяване на депутатите. Според хора от бранша годишен езиков курс излиза средно от 500 до 1000 лв. на човек.

Проверка на “24 часа” показа, че самите народни представители са раздвоени редно ли е да учат език без пари.

“Трябва да се дискутира дали обучението на депутатите по чужди езици да е за сметка на данъкоплатеца, независимо че тази практика е наложена от години. Понеже за народния представител няма образователен ценз,

по тази логика, ако той не е завършил висше, бюджетът трябва да поеме и попълването на другите му пропуски”. Това заяви пред “24 часа” зам.-председателят на НС Димитър Главчев.

В същото време обучението през целия живот е нещо, което трябва да се насърчава, смята Главчев. Но според него по-добре би било от бюджета да се финансира обучението на администрацията, понеже заплатите там са по-ниски от депутатските. А администрацията трябва да е подготвена, при това не само заради предстоящото председателство на ЕС от България. Главчев припомни още, че навсякъде във ведомствата служителите получавалт безплатни курсове по чужди езици.

“Добре е да се помисли дали да не се разделят двете категории - депутати и администратори, за да остане възможността за обучение, платено от бюджета, само за втората”, излезе с идея Главчев.

В тази посока се изказа и съпредседателят на БДЦ Светлин Танчев. Според него по цял свят служителите и на частните фирми, и на организациите, получавали безплатно обучение, което повишавало ефективността им. За депутатите обаче е добре да се въведе образователен ценз, защото по презумпция те трябва 4 години да са полезни. А не тепърва да се учат, смята юристът.

И в БСП са за край на безплатните курсове. “Абсолютно нелогична привилегия,” отсече говорителят на социалистите Атанас Мерджанов. За администрацията обучение трябва да има, категоричен е и той.

Мнение, различно от това на Главчев, изказа обаче съпартиецът му Красимир Велчев. Той обясни, че държавата трябва да се грижи за усъвършенстването на цялата нация. “Макар че аз винаги съм се обучавал за своя сметка, нямам против държавата да плаща и за уроците на парламента, каквито винаги е имало”, каза Велчев. И заключи:

“Като не е образована нацията, всички се възползват.

Така е станала и Великата октомврийска революция - използвали са неграмотността на личността”, тегли исторически паралел Велчев с усмивка.

Проверка на “24 часа” в сайта на НС показа, че повече от половината народни представители

ползват на първо място английски, на второ - руски език. По неофициални данни обаче на пръсти се броят тези, които наистина говорят по-добре английски, но просто днес не се смята за престижно да демонстрираш, че руският ти е първи език. При по-младите избраници обаче, които не са имали часове като по тоталитарно време, езикът на Чехов не влиза в биографията.

Без никакви скрупули като единствен овладян чужд език руския е посочил Красимир Велчев. Някои негови колеги от старата генерация са минали и през вузове на бившия СССР.

Че владее само руски, е посочил Александър Методиев (Бат Сали), докато колегата му по етнос Илия Илиев освен английски

е вписал като чужд и ромски

Нито един депутат обаче не е декларирал, че не владее чужд език - всеки се е похвалил с нещо.

Солидна част от народните представители от ДПС са посочили английски и турски, но близо 10-ина от тях или не говорят турски, или не искат да го декларират. Джевдет Чакъров например сочи английски и руски, Дурхан Мустафа - само руски, а Шабанали Дурмуш е написал “арабски”.

По няколко западни езика владеят Кристиан Вигенин, Георги Кадиев, Десислава Костадинова. От скромност Кадиев е спестил виетнамския, който е изучавал 4 г. в московския институт за международни отношения. Йордан Костадинов от ГЕРБ е посочил цели 5 езика - английски, немски, руски, гръцки и сръбски. А колежката му Милена Дамянова

освен английски, френски и руски ползва изключително трудните унгарски и китайски

Борислав Великов също е с 5 езика - английски, немски, френски, руски и чешки. А независимата Ана Баракова говори гръцки. Поли Карастоянова пък ползва португалски наравно с английския. А Росен Петров е декларирал като чужд език мъртвия латински.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha