Повече от половината (54%) от българите не са доволни от живота си, като всеки шести (17%) изобщо не е доволен, а никакъв проблем нямат едва 4%. Недоволството от стандарта на живот е още по-голямо и наближава 90%.
Разликата със средният показател и за ЕС, и за еврозоната е внушителна и разпределението е точно противоположно. Средно 4% отговарят, че изобщо не са доволни от живота си, 22-24% - че са много доволни, а общо 81% - че животът им в момента ги задоволява.
Това сочат резултати от социологическо проучване за Евростат, проведено във всички страни от ЕС и няколко държави извън съюза в средата на ноември. Допитването е дело на TNS и бе представено официално във вторник. То е поръчано и координирано от Европейската комисия, но не представлява нейната позиция.
Икономиката
Значителна част от разочарованието и недоволството на българите идва заради състоянието на икономиката. Според огромните 88% от отговорилите в България тя не е в добро състояние, едва за 9% е в задоволително и за нищожните 1% е в "много добро".
В ЕС това съотношение е далеч по-балансирано – недоволните отново са повече (средно 57%), но за 40% положението общо взето е добро.
Българите правят впечатление и с това, че имат доста по-розова представа за икономиките на 28-те държави от ЕС като цяло. Според 63% от отговорилите в България положението в съюза е "добро" и "много добро". Но средният показател на оптимистите в проучването е 35-38% (дори в Германия е 52%) и така българите се нареждат с представата си за европейската икономика в една група с румънци, македонци, косовари и турци.
Заетостта
Унищожителна е оценката на трудовия пазар в България – 91% определят положението като "лошо", а за 54% то е "много лошо". Само 6% са отговорили с "общо взето е добре" и нито един не е избрал отговора "много е добре". Песимизъм цари изобщо в ЕС - там недоволните са 67%, но все пак има 30% доволни.
Запитани да преценят положението със собствената им работа, българите са разделени наполовина – 42% отговарят, че е "добре", а 48% със "зле". Средното за Европа е 58% срещу 25%.
Не изглежда добре и финансовото състояние на българските домакинства – според анкетираните 55% то е "лошо" и в тази група всеки пети (19%) смята, че е "много зле". Подобни нагласи има само в страни като Унгария и излизащата от кризата Португалия.
Определено недоволни са българите и от стандарта си на живот – за 89% той е "много лош" и отново едва 8-9% казват, че е добър. В съседна Румъния почти всеки четвърти (22%) е доволен от стандарта си, а в ЕС средно така отговарят почти две трети (61%).
Какво се задава
Близкото бъдеще също не носи за живота нещо добро според българите – 61% казват, че нищо няма да се промени, 11% очакват влошаване, а с надежда са 20%. Когато стане въпрос за очакванията от икономиката в следващите 12 месеца, отговорите са още по-песимистични – за 22% предстои влошаване, а половината (50%) не предвиждат нещо да се промени.
В България доминира мрачно настроение и за заетостта – 17% се надяват да има подобрение, но 23% очакват влошаване, а 48% прогнозират стагнация. Когато ги запитат за перспективите за личната им работа, оптимистите малко намаляват до 13%, очакващите да стане по-лошо са само 6% и 72% се надяват нищо да не се промени.
На този фон всеки пети (19%) предвижда да подобри стандарта си на живот, но една четвърт (25%) са настроени за влошаване и почти половината (48%) - че в България ще се живее по същия начин.
Затова най-важните проблеми пред страната според българите са безработицата (39%) и икономическата ситуация (33%) и растящите цени (25%). Едва след това идва престъпността (13%).
В личен план растящите цени (30%), финансовото състояние на домакинството (28%) и пенсиите (20%) са водещите причини за тревога.
Правилна ли е посоката
Всеки втори от отговорилите българи (49%) казва, че страната му се движи в грешната посока. Смятащите, че тя върви напред без посока към по-лошо или по-добро са 31%, а за 17% България е поела към по-добро.
При същия въпрос, но по повод ЕС, отговорите от България отново показват сериозно разминаване с европейската тенденция. За цели 41% от българите съюзът върви в правилната посока, докато средният отговор в 28-те страни членки е 23%, а в страни като Германия и Австрия така са отговорили 17% и 13%.
Всеки пети (19%) българин няма мнение по въпроса, а 15% - че нещата вървят на зле в ЕС, докато песимистите средно в съюза са 43%.
Разчитаме на Европа
От данните на Евростат се създава впечатление, че българите се надяват на ЕС да подобри положението им, макар в същото време 56% да смятат, че в съюза не се взимат предвид интересите на България.
Съюзът продължава да се радва на добро отношение сред 48% от анкетираните (17% по-скоро му нямат доверие), но общо 27% са казали, че България може би има по-добро бъдеще извън него. В личен план българите разбират ползата от ЕС преди всичко като възможност свободно да се пътува, работи и учи зад граница (53%).
Спрямо националните институции отношението в България е силно критично – недоверието към правителството е 67%, към парламента – 75%, а към партиите – 79%.
Когато чуят думата "реформи", у 24% от българите това предизвиква по-скоро отрицателна реакция, а при 12% - "откровено негативна".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай