Бившият просветен министър от кабинета Станишев - Даниел Вълчев, размаза недомислиците на МОН и експертите, които се опитаха вчера да внушат на медиите, че турското робство е било съжителство и няма нищо лошо децата да го изучават така. Според Вълчев в случая няма място за спор дали е съжителство, присъствие, робство, владичество и т.н, какъвто дебат се води между историците от 90-те години насам, защото нещата са повече от ясни.
„След като Иван Вазов, който е живял по времето на това турското..., както и да го наричаме, е нарекъл романа си „Под игото”, значи това е иго”, реши спора Даниел Вълчев в коментар пред Канал 3.
В подкрепа на тезата си той цитира и Кодекса на труда, който в чл. 154 изброява българските национални празници.
След като кодексът казва "3 март - денят на освобождение на България от османско иго", аз смятам, че няма какво толкова да се чудим по този въпрос", отсече Вълчев.
Той е категоричен, че не става дума за никакво съжителство, след като българската интелигенция през Възраждането го е наричала робство.
И даде пример, че по същата логика, вместо основаването на българската държава през 681 г., може да се казва „преминаването на Дунава с цел грабеж”.
"Това ми се вижда абсурдно! Самият спор дали е робство, е абсурден!" , каза Вълчев в отговор на тезата на някои противници на това понятие, които вадят аргумента, че при нас тогава не е било същото, като по времето на "Чичо Томовата колиба", защото нямаме ситуация на "роб с пранги", когото "бият ежедневно и е безправен".
"Ние сме възстановили българската държава и дали ще наречем този период робство, или иго, не зная дали има някакво голямо значение. Не е съжителство!", обори реформаторско настроените автори на учебни програми и учебници Вълчев. Той напомни още, че никой не оспорва Холокоста, например, въпреки че на иврит означава "всеизгаряне".
"В историята, освен факти, има и символика, нека сме верни на българската национална интелигенция. Това е символиката и ние тази символика трябва да си я предадем на нашите деца", категоричен беше Вълчев.
Малко преди него и настоящият министър на образованието Тодор Танев си призна в кулоарите на НС, че смята въпросния 5-вековен период за робство, но стовари вината върху историците от СУ и ВТУ, които били попитани от МОН преди две години още какъв термин да се употреби за чуждото владичество и те все още не били отговорили. Иначе Танев бе категоричен, че срещу съжителството никой не е вдигал въстание.
Пита се обаче в задачката - след като министерството чака две години, как за 28 дни, колкото още ще тече общественото обсъждане на учебните програми, ще реши въпроса и ще дочака отговора от светилата в историческата ни наука?
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай