Понеделник, 23 Декември 2024

Сава Савов: Некоректно поднесена информация

Сава Савов: Некоректно поднесена информация
Публикация   15 Ян, 2016   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     1370

Питейната вода е по-твърда, защото е от подземен водоизточник, пояснява управителят на ВиК дружеството

  Технически проблем е довел до предозиране с хлор на водата  в Русе и показателите са надвишили нормата, която е до 0,4 милиграма на литър. Отклоненията обаче са само при шест проби в малки населени места от направени хиляда и сто  през изминалата 2015 г.. Това съобщи управителят на ВиК дружеството в Русе инж. Сава Савов във връзка с некоретно изнесена информация в някои медии.

Става въпрос проблем по съоръжение, което дезинфекцира или дозира хлора и са допуснати нарушения от 0,8 до един милиграм на литър. В същото време 17 от пробите са със занижени показатели на хлор. Става въпрос за малки населени места- Юделник, Кацелово, Просена и др., където в определени периоди през годината консумацията на вода е намалена.

Водата се хлорира с цел обеззаразяване, поясни Савов. Извършва се преди населеното място и при водоизточника по два начина- с хлоргаз или с натриев хипохлорит.

Хлорът се разгражда, когато престои във водата, така че не застрашава здравето на хората. Онези, които се притесняват, могат да си монтират филтри, препоръча управителят на ВиК.

„След водомерния възел да си ги монтират и да си формират качеството на водата по техен вкус, защото русенската вода наистина е с доста съдържание на карбонати.”

Освен за съдържание на хлор, водата се проверява и за наличие на метали, на тежки метали, на радиоактивни елементи, при които нарушения не са открити.

Водата, която русенци пият, е наистина твърда и това се дължи най-вече на факта, че тя идва от подземен водоизточник. В случаи като софийска вода тя е мека, защото се черпи от язовир, където водата е дъждовна. Лично аз пия вода от чешмата и това го знаят всички мои близки, каза Савов.

ВиК Русе прибягва до смесване на водата от различни водоизточници при някои населени места, за да отговаря на нормативните изисквания. Това най-вече се прави с цел намаляване на нитратите. Това обаче струва на дружеството между 200 000 лв. и 400 000 лева.

Освен собствения мониторинг, качеството на водата се контролира и от РЗИ.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha