Понеделник, 23 Декември 2024

Диабетът днес е епидемия с над половин милион болни българи

Диабетът днес е епидемия с над половин милион болни българи
Публикация   15 Ноемв, 2015   /     Даниела Попова - ендокринолог   /     520

7 от 10 болни от диабет е можело да го избегнат. Начинът на живот има по-важна роля от генетичното предразположение


                                                                                                                                       

Преяждането, обездвижването и стресът са фактори за развитие на диабета от втори тип, които имат по-голяма тежест от генетичната предразположеност към заболяването. Медицината днес приема, че до 70% от случаите може да бъдат предотвратени чрез промени в начина на живот. Направете го!
Този съвет даде доц. Даниела Попова - ендокринолог, шеф на Клиниката по терапия на вътрешните болести, метаболитно-ендокринни заболявания и диететика в "Царица Йоанна" ИСУЛ, в навечерието на Световния ден за борба с диабета 14 ноември.


    Диабетът днес е епидемия
и съвременното му лечение дава възможност на пациентите да живеят нормално, но много по-добре е да не стигат до заболяване. Това може да стане нелекарствена профилактика - нова област, в която медицината бързо напредва, обясни доц. Попова. Тя предупреди, че един от 10 българи е със захарна болест, а около 7 на сто от хората у нас са вече с предиабет, но дори не подозират, а на тази фаза с подходящо меню и спорт заболяването може да се предотврати.

Избягвайте т.нар. бързи въглехидрати като бяла захар, бяло брашно
и други храни с висок гликемичен индекс (които почти светкавично покачват глюкозата в кръвта).                  

Заменете ги с храни от тъмни пълнозърнести брашна, пресни и сушени плодове, натурална кокосова захар и ще се убедите, че ще с тези продукти може да се приготвят изключително вкусни десерти и ястия, посъветва ендокриноложката.


   Преди по-малко от 10 г. диабетологията направи крачка напред. Доказа се, че заболяването от втори тип уврежда много повече органи и смущава много повече жизнени процеси, отколкото се смяташе.

С днешна дата лекарите вече говорят за зловещ октет, наричан и смъртоносен, защото усложненията му често стават причина за фатален инфаркт или инсулт.
   Опасната осморка включва намалена инсулинова секреция, повишена глюкагонова продукция, повишена чернодробна продукция на глюкоза, намалено усвояване на глюкоза от мускулите, намален инкретинов ефект, повишена липолиза, повишена глюкозна реабсорбция в бъбреците и смутена невротрансмитерна функция.

   Под мотото "Сладко е. Без захар!" екипът на AstraZeneca в България призова за намаляване консумацията на захар.

 

Под одобрителния поглед на доц. Даниела Попова шеф Иван Звездев демонстрира приготвянето на вкусни сладкиши без захар.

Кампанията е в контекста на новите изисквания на Световната здравна организация. Нейните експерти коригираха предишното си мнение за оптималните количества рафинирана захар. Вече се препоръчва

приетата захар (заедно със скритата в други храни) да е общо до 30 грама дневно - 6 равни чаени лъжички.


   Това количество, смятано за възможно най-безопасно, е изчислено като 5% от здравословния калориен лимит за деня. Дори при умерена физическа активност човек не бива да изяжда храна с енергийна плътност над 2000 калории за жените и 2400 за мъжете. При добър контрол на кръвната захар диабетиците също може да хапват сладки плодове, мед и сладкиши с полезни въглехидрати, ако не прекаляват, обясни доц. Попова.


    У нас диагностицираните с това заболяване са около 300 хиляди, но с тези, които не знаят, и с хората в напреднал предиабет числото минава половин милион. От болните едва половината са с добър контрол на кръвната захар, при другите - по различни причини, нивото е увреждащо високо. По световни стандарти се препоръчва изследване на гликирания хемоглобин 4 пъти годишно, обясни Паунова, изпълнителен директор на AstraZeneca България. Здравната каса обаче финансира само по 2 тестувания. За подобряване на достъпа компанията осигурява безплатни изследвания за повече от 15 000 пациенти.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha