Понеделник, 23 Декември 2024

Два пъти повече българи предпочитат да се лекуват с пририродни екстракти под формата на хранителни добавки вместо с медикаменти

Два пъти повече българи предпочитат да се лекуват с пририродни екстракти под формата на хранителни добавки вместо с медикаменти
Публикация   06 Ноемв, 2015   /     akcent.bg   /     536

12% процента от българите не се разболяват и нямат оплаквания до дълбока старост, сочат резултатите от Националното проучване "За нашето здраве"

      На 4-ти ноември на пресконференция бяха обявени резултатите от Национално проучване “За нашето здраве”, инициирано от Асоциацията на Производителите и Вносителите на Хранителни Добавки в България (АПВХДБ). Кампанията, която стартира в началото на м.септември, проучи общественото мнение в Бургас,Стара Загора, Варна, Русе, Пловдив, Велико Търново, Сандански, Плевен, Благоевград и София. Успоредно с анкетата за самопопълване на място в десетте града, се проведе и електронен еквивалент на проучването на адрес http://ahd.bg/bg, което се попълваше онлайн. Целта на проучването на Асоциацията е да постави на фокус темата за здравето пред всеки и да намали факторите, водещи до заболявания.

Ето и резултатите:

От какво най-често се оплаква българинът:

1. Отпадналост, умора и липса на енергия – 37,6%

2. Нервност, раздразнителност и безсъние – 33,8%

3. Проблем със зрението – 32,3%

4. Проблем със ставите и ставния хрущял – 31,4%

5. Проблем със стомаха храносмилането и черния дроб – 21,8%

6. Мускулни схващани и мускулна умора – 20,2%

7.  Отслабен имунитет, чести простудни състояния – 19,1%

8.  Проблем с косата, кожата и ноктите – 18,6%

9.  Проблеми със сърцето и високо кръвно – 18,4 %

10. Проблеми с паметта и концетрацията – 14,2%

     Сред вредните фактори, които влошават качеството на живот на сънародниците ни се отличиха:

1. Подложените на ежедневен стрес и напрежение – 48,6%

2. Активните пушачи – 38,0%

3. Тези, които не се хранят здравословно – 34,5%

4. Обездвижени – 28,6%

5.С наднормено тегло – 27,9%

6. Любителите на твърдия алкохол – 9,5%

     Интересен е фактът, че 28,1 % от българите предпочитат да се лекуват с прием на природни екстракти и хранителни добавки, в сравнение с 14%, които се лекуват с прием на медикаменти. Въпреки многобройните здравословни проблеми, които имат, по-голямата част от българите осъзнават, че е по-добре да се приемат хранителни добавки и природни екстракти вместо т.нар. тежка артилерия на лекарствените средства и антибиотиците.

     От проведеното проучване става ясно, че  ¼ от мъжете и всяка трета жена се оплакват от проблеми със ставите.

     Повече от половината допитани, биха искали да подобрят качеството си на живот с повече време за почивка, а почти половината от анкетираните докладват, че са подложени на ежедневен стрес и напрежение.

    46% споделят, че биха предприели подобряване качеството си на живот като включат в режима си прием на хранителни добавки.

    Пресконференцията откри г-н Огнян Радев, Председател на Асоциацията, който сподели: “Инициирахме тази кампания, за да може всеки човек да обърне внимание на  начина си на живот, на грижите, които полага за себе си и здравето си.” Той отбеляза, че ръстът на хранителните добавки е 10% на годишна база. Самите производители се самогерулират, покриват ХАССП и изискванията по ИСО. Доц. Д-р Мария Папазова допълни, че зад много от производителите на хранителни добавки стоят научни екипи с дългогодишен опит.

     Участие в пресконференицията взе и маг. фармацевт Николай Костов, председател на АСА (Асоциацията на собствениците на аптеки). “Такова проучване, което да пита хората как се чустват, от какво се оплакват досега не е правено. Инициативата е похвална и силно се надявам няма да е единствена.”  Той допълни, че в  САЩ и в Европа хранителните добавки се продават извън аптечната мрежа и са много  достъпни за всички.

     Тук е моментът да обърнем внимание на оплакванията с най-висок процент сред анкетираните и да  видим какво съветват специалистите.

     “Няма стрес, има стресови фактори”, каза д-р Мария Папазова. “Две неща трябва да избере българинът  - как да се храни и как да се грижи за здравето си. Въпросът не е дали да приемаме хранителни добавки. Въпросът е кои, как и по колко?”  

      Д-р Милушева допълни, че здравето е комплексно единство между душа, дух и тяло. А сентенцията “Човек е това, което яде.” вече не може да се разглежда така, тъй като на практика ние не знаем какво ядем. Проучванията в последните години показват, че процентът на полезните вещества, витамините и минералите в храните, които консумираме са паднали драстично, дори клонят към нулата. Именно затова е необходим и прием на хранителни добавки. Хранителната добавка не лекува, тя е едно необходимо допълнение към ежедневното ни хранене, за да се поддържаме в добро здраве и да правим превенция на по-сериозните здравословни проблеми, допълват специалистите.

    Както всеки жив организъм, тялото ни е ресурсоемко. За да функционира нормално са му необходими множество елементи и съединения. Липсата и на едно от тях води до нарушаване на баланса. Тялото започва да компенсира тези липси с реакции, които ние наричаме симптоми.

    Изводът на специалистите е, че трябва да се грижим ежедневно за здравето си. Да осъзнаем кои са вредните фактори, които ни влияят и да започнем превенция срещу резултатите от тези фактори. Погрешно се смята за грижа подтискането на симптомите с медикаменти.

     За да се преборим със симптомите на отпадналост, умора, липса на енергия, нервност, раздразнителност и безсъние трябва да насочим вниманието си към трите най-важни компонента за правилното функциониране на организма:

- СЪН; ХРАНЕНЕ; ДВИЖЕНИЕ.

     Качеството на всеки един от тях,определя здравословното състояние и продължителността на живота. Ако само един от тези компоненти е нарушен, той влияе на другите два и тялото на човека минава в компенсаторен режим: неефективният сън забавя метаболизма и кара тялото да компенсира с наднормено тегло; обездвижването натрупва плаки и стеснява стените на кръвоносните съдове, което се компенсира с повишаване на кръвното налягане; изтъняващите кръвоносни съдове в следствие лоша храна, тялото ни компенсира с лош холестерол и пр. и пр.

    Добрата новина е, че всички тези процеси изискват време до появата на първите симптоми, които ние се хвърляме тепърва да борим. А простата истина е, че лечението на симптомите не решава проблемите ни в дългосрочен план. Трябва да полагаме усилия, да се грижим за здравето си, да го пазим и да сме напълно наясно, че нашето здраве е в нашите ръце и зависи от нашите избори и решенията, които взимаме на ежедневен принцип.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha