Чаша топло мляко преди лягане и дълбок сън от девет вечерта до седем сутринта.
Това препоръчваха лекарите през 80-те и 90-те години на миналия век. В днешно време обаче този режим е немислим, а времето от 9 до 11 вечерта се оказва единственият вариант за общуване в семейството. Все повече хора се прибират от работа след седем, а вечерята традиционно се сервира след осем.
Ето защо ранното лягане и дългият, така полезен сън се оказват мираж за съвременния човек. Но в това няма нищо страшно. Учените вече опровергаха широко разпространеното мнение, че се нуждаем от поне осемчасов сън.
Нещо повече, според специалистите е мит, че съвременният начин на живот ограбва от ценното ни време в леглото. Вечерните излизания и прибирането в малките часове на нощта всъщност не са чак толкова вредни за организма.
Лекарите съветват да спим колкото можем, но без да взимаме хапчета за сън. Даже 5-6 часа на денонощие са напълно достатъчни. Тезата се доказва от ново проучване на учени от университета в Лос Анджелис. Те изследвали навиците за сън на три племена в Намибия, Танзания и Боливия, които били избрани заради традиционния им начин на живот - местните не разполагат с всички глезотии на съвременния човек и живеят по-скоро като предците си.
В експеримента участвали 94 души. Средно те спали по 6 часа и 25 минути. Това е много по-малко от осемте часа, които често се препоръчват в западните общества. Въпреки това участвалите в експеримента били в много по-добро здраве, с по-добро кръвно налягане и по-здрави сърца, отколкото хората в индустриализираните общества.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай