Премиерът Бойко Борисов се скара на депутатите от ГЕРБ, подкрепи здравния министър Петър Москов и размаха пръст на надзорния съвет на здравната каса. Той дори поиска да се прегласува отхвърлен от партията му законопроект на Москов и се закани, че тази година актуализация на бюджета на НЗОК няма да има.
Борисов нападна здравната каса заради това, че в бюджета се очертава дефицит от 200 млн. лв., а от НЗОК не правят нищо да го предотвратят. "НЗОК, седнете и си направете добре разчетите... Ще дойда на гласуването, защото не може да сервирате това на правителството. Идвате накрая и ни сервирате фактурата да я платим. Това всяка година да искате по 400 млн. лв. и да казвате това е за здравето на хората - не е за здравето на хората", разлюти се премиерът.
Част от мерките за ограничаването на дефицита на касата обаче са именно от компетенциите на Министерския съвет. С негово постановление се определят обемите и цените на медицинската помощ, която касата плаща. От НЗОК предложиха намаление на цените на всички или поне на някои клинични пътеки за болниците, но лекарският съюз не прие. Надзорът на касата не може сам да намали цените, трябва да се коригира постановлението на кабинета, по което се плаща. Другата мярка, която се обсъжда - изваждане на диагностични процедури от болничната към извънболничната помощ - пък зависи от наредба на здравното министерство.
Борисов обаче защити Москов и нападна собствената си партия, която отхвърли предложението на министъра държавата да има пълно мнозинство над надзорния съвет на касата. В момента държавата разполага с 4 от общо 9-те квоти. "Издебнахте ме и не гласувахте предложението на Москов. Видяхте какво са гласували вчера на надзора. Искате да ме изненадате през октомври и ноември с още 200-300 млн. лв. за здравеопазване, но това няма да стане", закани се министър-председателят. Той се обърна към председателя на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова от ГЕРБ да види "дали не могат да се поправят нещата" с отхвърленото предложение.
Премиерът обяви, че лично ще отиде в парламента, за да подкрепи предлаганите от Москов промени в здравния сектор. Очаква се в сряда той да присъства на председателския съвет в НС, където здравният министър ще представя най-новите промени в сектора.
Борисов се възмути, че в българското здравеопазване се наливат "пари колкото за десет магистрали "Тракия", че и отгоре, а пак не стигат". И докато парите за магистрали дават видим резултат и хората са доволни, то милиардите, които се наливат в здравната система, не дават резултат и хората са недоволни. Той дори описа конкретен пример: "Говорих с позната, която получава по 40 000 лв. на месец от касата за скъпоструващо лекарство. Това е моята заплата за 10 месеца. И тя недоволна от здравеопазването. Чак се ядосах." И допълни, че е готов "да отреже от магистралите само и само гражданите да са доволни от здравеопазването".
Финансовият министър Владислав Горанов пък предупреди, че здравеопазването е в състояние на свободно падане и това ще даде сериозно отражение в следващите месеци, ако не се вземат мерки. Той припомни, че през 2009 г. разходите за здравеопазване са били 2 милиарда лева, а 2014 г. - над 4 милиарда лева. "Това ще постави под натиск другите сфери, които финансира правителството", коментира Горанов.
Петър Москов пък съобщи, че общият брой болници е 338 в момента. "България има най-високият процент на хоспитализация от страните в ЕС. През 2013 г. един от четирима българи е бил приет в болница", отчете министърът. Той лансира още едно отхвърлено от парламента предложение - държавните служители, чиито възнаграждения надвишават две минимални заплати, да плащат сами пълни здравни вноски, вместо да бъдат осигурявани от държавата. Според Москов по този начин само в МЗ ще се спестят 1.5-1.7 млн. лв.
БРУТАЛНО
От здравната каса обявиха за два случая на злоупотреби на болници, които са дадени на прокуратурата. Втори случай с подозрения за незаконен паралелен износ на лекарства е засечен в специализираната болница по онкология във Варна. При лечение с LH156 Herceptin изписаното количество от препарата не съответства на приложеното количество, посочено в отчетните документи, т.е. болните са получавали по-малко от лекарството, а касата е платила за повече. Разликата е 29 615 лв. за пет месеца. Преди време в същата болница беше установено, че платени от касата лекарства се изнасят, без да са дадени на пациентите. Предполага се, че те се препродават в ЕС, тъй като там цените им са по-високи.
В Специализираната болница по хематология в София пък е засечено изготвяне на стотици документи за прием на пациенти с невярно съдържание. За първото тримесечие на 2015 г. от лечебното заведение са отчетени към НЗОК 2125 пациенти, или с 1695 повече от реално преминалите. Болницата има 70 легла в отделението по клинична хематология и е невъзможно да бъдат хоспитализирани всички отчетени пациенти. Отчетената сума от 35 085 лв. няма да бъде изплатена на болницата.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай