Вторник, 15 Октомври 2024

Родната салата кът за Великден. Зеленото – внос

Родната салата кът за Великден. Зеленото – внос
Публикация   02 Апр, 2015   /     akcent.bg   /     542

Българското производство е свито, а и то отива за износ

 

    Българската салата почти ще липсва на пазара за Великден, ще има зелен кромид, чесън, репи и много малко български домати, краставици и зеле, обявиха пред БТА Георги Кафтанов и Костадин Стаменов - производители на оранжерийни зеленчуци от санданското село Лебница, където 95% от местните жители се занимават с това производство, а оранжериите белеят като вечни снежни преспи край река Струма.

   Подобна е картината още в много селища по поречието на най-голямата река в Югозападна България в общините Струмяни, Сандански и Петрич.

     За Великден ще има малко родна салата

    Хората, които са садили салата навън на покрити лехи, сигурно ще предложат, но ще бъде много малко, обяснява Стаменов в една от оранжериите си, откъдето в момента се изважда поредна реколта репи.

   "Репи ще има, салати - изключително малко, зеле почти нямаме - има само едно, което издържа на по-ниски температури от ранните сортове, краставиците ще са вносни, доматите - също около 90 процента ще бъдат внос. Тоест домати, краставици, зеле - почти всички количества ще са внос за Великден", обобщава производителят от Лебница.

   След като миналата година се наложило да изхвърли около 80 000 салати и да продаде 5000 на цена от 15 стотинки, тази година Стаменов е засадил осем декара с репи, и само два - със салати, обратно на миналогодишното съотношение.

   "Имаме в момента само репи, марулите са дефицитни, сега разсаждаме и домати в оранжериите", разказва той.

    90 на сто от тазгодишната реколта репи заминава за Румъния

Румънски търговци изкупували репите в момента за 10 евроцента връзката, а допреди десетина дни цената им е достигала 20-25 евроцента и това е много добра цена, която, по думите на Стаменов, би трябвало да устройва всеки производител.

Големите вериги миналата година масово изкупуваха критска салата, която се рекламираше, но не и българска, допълва Стаменов, коментирайки дефицита на българското производство от традиционния зеленчук сега.

    "Донякъде те са прави, защото търсят субсидирана, по-евтина продукция, казва той, а ние получаваме смешни, жълти стотинки за килограм качествени домати, краставици и още три-четири артикула. Извън България ги субсидират много повече, примерно полският домат миналата година се субсидираше 60 стотинки на килограм, ние тая година взехме 16 стотинки, миналата година - осем стотинки. Това са смешни цени", смята производителят.

      По-строг контрол срещу спекулата

  Това е мнението по този повод на Георги Кафтанов, защото той не смята за нормално една салата да отива до крайния потребител на цена два лева. Нормалната цена, според него, е при земеделския производител да не бъде под 35 стотинки и повече от 50 стотинки, а на пазара търговската надценка да не надвишава 30-40 стотинки за бройка.

  "А какво ни показва опитът от годините, допълва той. Една салата миналата година беше с минимална цена 22 стотинки, а бяхме свидетели в София да стига 1,50 лева. Сами може да сметнете каква е надценката. Това създава предпоставки да не се купува продукцията, защото, както всички знаем, българинът не е толкова богат, че да дава 1,50 или два лева за една зелена салата, защото трябва да купи и лук, и репи, за да я сложи на масата", твърди той.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha