Управляващата четворна коалиция затегна режима за влизане в болница. Това ще е резултатът от разделянето на лечението на болните българи в основен и допълнителен пакет, а за втория ще се формират листи на чакащите, пише "Труд".
Това предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване, които ще реализират замислената от министър д-р Петър Москов здравна реформа. Наравно с ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ, поправките в закона подкрепиха народни представители от БДЦ. Против бяха ДПС и БСП, а “Атака“ не присъства на заседанието.
Опозицията нарече обособяването на пакетите „връщане назад“ и обвини управляващите, че създават дискриминация в системата, защото разделят пациентите на бедни и богати. С плащания под масата заможните лесно ще предреждат бедните в листите на чакащите за планово лечение.
Промените предвиждат още, ако до 6 месеца неизрядните платци не покрият дължимите си здравни вноски за последните три години, ще погасяват неплатените осигуровки за 15 г. назад.
„Едно от предимствата на законопроекта, които не могат да бъдат подминати, е въвеждането на задължително централизирано договаряне на отстъпки за медикаментите“, каза д-р Вяра Церовска (ГЕРБ). А по-късно министър Москов съобщи идеята си държавните болници да се обединят в общ холдинг. Подобно формирование щяло да подпомогне централизираното договаряне по различни позиции на цените на лекарствата, за които в момента „се плаща скъпо и прескъпо“, отсече д-р Москов. Преди дни на сайта на МЗ бе публикувана проектонаредба, според която процентите, които фармацевтичните компании ще дават като възможни отстъпки, ще влизат обратно в бюджета на НЗОК.
„Ще удължим срока за предложения между първо и второ четене на Закона за здравното осигуряване“, каза председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова (ГЕРБ) пред „Труд“. „Патриотичният фронт ще внесе няколко предложения, които са свързани с пакетите за лечение, с лекарствената политика и износа на медикаменти“, каза д-р Султанка Петрова.
В парламента
Анкетна комисия за борчовете на болниците
Реформаторите предлагат да се създаде анкетна комисия в парламента, която да разгледа задълженията на болниците, съобщиха за „Труд“ депутати. Идеята среща широко одобрение, защото се подкрепя и от БСП. Дори „острието“ на червените - Мая Манолова вчера постави подписа си под предложението.
Общите задължения на държавните и общинските лечебни заведения към 31 декември м. г. е 396,78 млн. лв. като 147,8 млн. лв. от тях са просрочени. Това показва справка на МЗ, предоставена на „Труд“. По традиция първото място в топ 10 на борчлиите заема пловдивската университетска болница „Св. Георги“, след нея е университетската в Стара Загора, на трето място е столичната онкохематология, а после - „Пигоров“ и „Св. Марина“-Варна.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай