Събота, 11 Януари 2025

И.П.И.: Икономиката на област Русе бавно започва да се възстановява

 И.П.И.: Икономиката на област Русе бавно започва  да се възстановява
Публикация   09 Март, 2015   /     akcent.bg   /     329

Най-високи са резултатите за прозрачност на местното самоуправление в общините Русе и Две могили, а най-ниски - в общините Ветово и Бяла

След сериозния спад през първите години на кризата икономиката на област Русе бавно започва  да се възстановява. Областта е на дъното на класацията по усвояването на европейски средства.

Безработицата в областта се движи в унисон с тенденциите в страната от началото на кризата  насам, като през последната година дори се отчита леко понижение за разлика от продължаващото нарастване на национално ниво. През 2013 г. доходите са над средните за страната, ако изключим София-град.

 

Здравеопазването продължава да е предизвикателство, а основните проблеми са свързани с недостига на медицински персонал. Макар и развитието на училищното образование да изпраща противоречиви сигнали, университетът в Русе поставя областта сред първенците по осигуряване на

висше образование. Социалната среда е оценена като много добра най-вече заради по-добрите от средните показатели за бедност и социално включване, както и заради богатия културен живот.

 

Икономика

 

Икономиката на област Русе бавно се възстановява след спада в началото на кризата. През 2011 г. БВП на човек от населението в областта е 7602 лв., или  с 15% повече спрямо предходната година.

Ако извадим София (град) от сметката поради огромните разлики между столицата и останалата част от България, област Русе има по-висок от средния БВП на човек от населението (6924 лв.),  независимо от по-големия спад на БВП след началото на кризата спрямо общото намаление в страната. Основната част от брутната добавена стойност в областта се формира от сектора на услугите. Чуждестранните преки инвестиции в предприятия от нефинансовия сектор (с натрупване) са наполовина от средните за страната, като към края на 2012 г. достигат 1492,8 евро на човек.

Въпреки това след присъединяването на България към ЕС инвестициите в област Русе са нараснали със 120%, което е повече от два пъти над средния ръст в страната.

Заетостта в област Русе продължава да спада за трета поредна година през 2013 г., като достига  44,2% сред населението на 15 и повече навършени години.

Към 31 януари 2014 г. областта е с най-малко изплатени суми на човек от населението по договори на общините като бенефициенти по оперативни програми – 152,1 лв., при 379,8 лв./човек средно за страната. Русе е далеч от първенеца, област Габрово, който се намира в същия район за планиране и където стойността на изплатените суми е 940 лв./човек. В Русенска област най-много европейски средства са изплатени в общините Бяла (552,4 лв./човек) и Две могили (312 лв./човек), а най-малко – в Сливо поле (97 лв./човек) и Ветово (21,6 лв./човек).

 

 

 

Данъци и администрация

 

Област Русе получава добра оценка в категорията данъци и администрация основно заради ниските нива на местните данъци и такси, включени в изследването. Данъците върху недвижимите имоти, превозните средства и възмездното придобиване на имущество, както и таксата за битови отпадъци са по-ниски от средните за страната през 2014 година. От данъците и таксите, които са включени в изследването, единствено патентният данък за търговия на дребно е по-висок от средния размер в останалите области.

През 12-те месеца до м. май 2014 г. 56,7% от предприятията в област Русе са ползвали електронни услуги, предоставяни от общинската и/или областната администрация. Повечето от тях освен използването на информация са изтегляли бланки и формуляри от интернет страниците на администрациите. Рейтингът за прозрачност на "Програма достъп до информация" за 2014 г. поставя област Русе на нивото на средните оценки за страната, а това е около половината от максимално възможното представяне. Най-високи са резултатите за прозрачност на местното самоуправление в общините Русе и Две могили, а най-ниски - в общините Ветово и Бяла.

 

Инфраструктура

 

Гъстотата на пътната мрежа превишава средните стойности за страната, като пътищата са равномерно разпределени по цялата територия на областта. Делът на пътищата в добро състояние е малък – едва 29% от пътната настилка е определена като добра, докато 44% от настилката е в лошо състояние. Гъстотата на железопътната мрежа също е над средната за страната.

Линиите с най-голямо стопанско значение са Русе-Горна Оряховица и Русе-Варна.

Град Русе е най-голямото речно пристанище в България, което го прави и важен транспортен център. Над 60% от обработените товари по речните пристанища в България са в пристанище Русе.

В близост до областния град е и Дунав мост (Русе-Гюргево).

Делът на домакинствата с достъп до интернет достига 57,6% през 2013 г., което е над средните стойности за страната от 53,7%. Също над средното за страната е използването на интернет - 58,8% от лицата на възраст между 16 и 74 години са използвали мрежата през последната една година.

 

Демография

 

В област Русе живеят над 230 хиляди души, като 77,2% от тях са в градовете. Русенска област е и най-урбанизираната област след София (град), Варна, Габрово и Перник. Негативните демографски тенденции в страната са характерни и за област Русе. Населението намалява с всяка изминала година. Коефициентът на естествен прираст достига -8‰ през 2013 г., което е доста по-висока стойност от тази за страната (-5,2‰). Спад на населението се наблюдава във всички общини в областта. Населението в селата намалява с над три пъти по-бързо от това в градовете. Макар и малко над нулата (0,2‰), Русе е една от малкото области с положителни стойности на коефициента на механичен прираст през 2013 г., т.е. тези, които се заселват в областта, превишават изселващите се.

Възрастовата структура на населението продължава да е влошена. През 2013 г. коефициентът на възрастова зависимост, измерен като съотношение между населението на 65 и повече години към населението на 0-14 години, достига 175,8% (при 142,3% средно за страната). Възрастовата зависи-

мост като отношение на населението на 65 и повече години към това на 15-64 години също показва негативни тенденции и през 2013 г. коефициентът за област Русе нараства до 32,5% спрямо 29,3% средно за страната. Коефициентът на демографско заместване като отношение на населението

на възраст 15-19 г. към населението на възраст 60-64 г. също е по-неблагоприятен от средния за страната: 46,9% спрямо 59,3% през 2013 година. Това означава, че през следващите няколко години всеки 100 души от възрастовата група 60-64 г., излезли от работната сила в областта, ще бъдат заменени от 47 младежи.

 

Образование

 

Представянето на област Русе в сферата на образованието е противоречиво. В областта има помалко училища спрямо населението в сравнение с това съотношение в страната, но пък нетният коефициент на записване в V-VIII клас за учебната 2013/2014 г. е малко по-висок от средния. Оценките на зрелостниците от матурите също дават разнопосочни сигнали – делът на слабите оценки по български език и литература в област Русе през 2014 г. (5,6%) е по-висок от средния за страната (4,8%), докато средният успех от матурите (4,2) е сходен със средния (4,3). През последните няколко години в областта са закрити над 10 училища в малките общини основно заради намаляването на общия брой на учениците с около 20%. Като следствие от това намалява и педагогическият персонал в областта, но съотношението на преподаватели към ученици се запазва около средното за страната.

В Русе се намира държавното висше училище Русенски университет „Ангел Кънчев”, което през 2012 г. получава акредитация за нов шестгодишен период с най-високата „много добра” оценка. С образователен капацитет от 15 хиляди студенти Русенският университет се нарежда сред десетте най-

големи висши училища в България. През последните 10 години се наблюдава постепенно увеличаване на броя на студентите, достигайки 10 хиляди през 2013 година. Относителният дял на населението на възраст 25-64 г. с висше образование е 23,6% при 25,6% средно за страната.

 

Здравеопазване

 

Област Русе среща сериозни проблеми с финансирането на болничните заведения, недостига на болничен персонал и материалната база на лечебните заведения. През 2013 г. един общопрактикуващ лекар се грижи за здравето на малко над 2000 души при 1589 души в страната. При специалистите картината е подобна – съотношението към местно население в областта е по-неблагоприятно от средните стойности за страната. На всеки 1000 души има по 3,6 легла в МБАЛ през 2013 г., или

точно с едно по-малко от средния брой за страната.

Данните от социалното изследване показват, че на 26,8% от живеещите в област Русе им се е налагало да правят нерегламентирани плащания за здравни услуги (общо за страната 24,7%). Около 30% пък са пътували извън област Русе, за да получат здравни услуги през последните 12 месеца, като

повече от половината от тях (52,2%) са го направили поради липса на специалисти в областта. И двата резултата са под, но близо до средните в страната. Постъпилите болни за лечение в МБАЛ на 1000 души от населението през 2013 г. са 185,5 при 219,9 души средно за страната.

 

Околна среда

 

Качеството на околната среда в област Русе е оценено като „средно” с резултат от 3,3 т., колкото е и средната оценка за страната. През 2012 г. делът на населението в селища с обществена канализация е 67,5%, което е значително под 74,3% средно за страната. Неизградената канализационна

система в преобладаващата част от територията на областта и недостатъчният брой пречиствателни станции създават сериозен риск от замърсяване на речните води. В същото време делът на населението с достъп до канализация, свързано с пречиствателни станции за отпадъчни води в област Русе, е 63,9%, което пък е доста над средната стойност за страната 56,1%.

Последните данни показват, че емисиите на въглероден двуокис в атмосферата са под средните за страната. Качеството на атмосферния въздух основно се намалява заради автомобилния трафик, големия дял на битовото отопление с твърдо гориво и производствените обекти с амортизирани пречиствателни съоръжения.

 

Социална среда

 

 

 Удовлетворението на гражданите на област Русе от живота е малко над средното за страната.

Това обяснява и резултатите от изследването, според което над половината от изследваните лица (52%) не биха се преместили за постоянно в друга област. Показателите за бедност и социално включване в областта също са благоприятни. Лицата, живеещи в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, са едва 8% при над 11% средно за страната. Делът на населението, живеещо с материални лишения, е 35,2%, което поставя Русе сред петте области с най-малко хора, страдащи от материални лишения. По-нисък от средното равнище за страната е и делът на бедните спрямо линията на бедност за областта – 17%, при 21,25% средно за всички области.

Област Русе и в частност областният град се отличава и с интензивен културен живот. В областта функционират три театъра, четири музея, две кина и две библиотеки с фонд от над 200 хил. броя библиотечни единици. По брой на посещенията на театри или кина спрямо средногодишното население област Русе се нарежда сред първенците заедно с областите Варна и София през 2013 година.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha