Един от работещите и печеливши военни заводи у нас - "Дунарит", е изправен пред фалит заради изненадващо и странно решение на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към МС. В края на миналата седмица съветът е спрял временно лиценза на завода, с което на практика е блокирал работата му по вече сключени договори, научи "Сега" от източници от МС. Решението е било взето, въпреки че не фигурира като точка в дневния ред на заседанието от 25 февруари. Реално това поставя под въпрос редица договори, които в момента компанията изпълнява. Предприятието работи по стандартите на НАТО и изнася продукция за Европа, Азия и Африка. Без работа може да останат над 600 души.
"И аз не мога да осъзная каква може да е причината за такова действие", коментира пред "Сега" изпълнителният директор на "Дунарит" Кръстю Кръстев. Той прогнозира, че последствията за фирмата ще са катастрофални, тъй като има сключени договори, по които са взети авансово пари. "Договорите текат и при положение, че се спре износът, става катастрофа. Няма да може да внасяме и компоненти", допълни Кръстев. Той изрази недоумение от аргументите за спирането на лиценза. В уведомлението до фирмата пишело, че "Дунарит" е икономически нестабилно. "От 10 г. нямаме задължение нито към персонал, нито към държавата. Всяка година имаме 34-35 милиона печалба", обясни Кръстев.
От съвета не отговориха на въпросите за тяхното решение. Според депутати от комисията по отбрана обаче съветът е взел решението, тъй като е поискал документи за собствеността на компанията заради неясноти. Дадени били два месеца срок, в който да бъдат предоставени нужните документи. Кръстев не знаеше дали решението има общо с изнесената информация, че фирмата "Е. Миролио" е станала най-голям кредитор на "Дунарит". "Подал съм молба да се запозная с мотивите", обясни той.
Писмо на председателите на синдикалните организации на КНСБ и КТ „Подкрепа" в дружеството, е изпратено до президента, министър-председателя, министъра на икономиката на Република България и президентите на КНСБ и КТ „Подкрепа".
В писмото се посочва, че с това свое решение Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерски съвет блокира изцяло дейността на „Дунарит" за внос и износ на продукция. Основанието е, че е „нарушена икономическата стабилност и надеждност...".
Според двете синдикални организации този мотив за спиране на лиценза е „смехотворен за всеки запознат с икономическото състояние на дружеството", което реализира годишна печалба в размер на над 10 млн. лв. Фирмата работи по стандартите на НАТО и изнася продукция за Европа, Азия и Африка.
Опасенията на работещите са, че с един замах и с едно недомислено решение ще бъде унищожено предприятие, градено повече от век, като това ще се отрази на хиляди работещи, обвързани с дейността на дружеството, и на техните семейства. Работниците и служителите в дружеството заявяват, че са готови на всякакви действия, за да защитят работните си места и интересите си.
Синдикалните структури на КНСБ и КТ „Подкрепа" в дружеството настояват за спешна среща със съпредседателите на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерски съвет - министъра на икономиката Божидар Лукарски и министъра на отбраната Николай Ненчев.
ВЕРСИИ
Според "Капитал" "Дунарит" е собственост на "Кемира" (99.51% от капитала) и "Никкомерс - 01" (0.48% от капитала). Дружеството се смятало доскоро за контролирано от Цветан Василев. В началото на декември м. г. фирмата "Е. Миролио" на италианския бизнесмен с български паспорт Едоардо Миролио е сключила договор с "Дунарит" и вече е най-голям негов кредитор. Миролио и компании от групата му са имали общо около 90 млн. лв. депозити в КТБ при затварянето на банката. Също по данни на изданието към датата на затваряне на КТБ "Дунарит" е имало 92 млн. лв. кредити към банката. От Търговския регистър става ясно, че през октомври м. г. са направени няколко цесии, с които фирмата на бизнесмена "Е. Миролио" поема задължения на "Дунарит" за общо 24.55 млн. евро, дължими от производителя на боеприпаси. В замяна на поетия дълг на 2 декември двете компании са сключили договор, с който цялото търговско предприятие "Дунарит" се залага като обезпечение на вземанията на "Е. Миролио".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай