Понеделник, 23 Декември 2024

Областната комисия по здравеопазване проведе първата си сбирка

Областната комисия по здравеопазване проведе първата си сбирка
Публикация   26 Фев, 2015   /     akcent.bg   /     691

 

Постоянната секторна комисия в областта на здравеопазването заседава днес и бе открита от Симеон Иванов – главен секретар на Областна администрация – Русе. Малко след началото ѝ се присъедини и председателят на комисията Станимир Станчев – заместник областен управител на Област Русе. Участие взеха д-р Руденко Йорданов – директор на секретариата на Областния съвет на Български червен кръст – Русе, д-р Георги Дяков – началник на отдел „Контрол на храните” в Областна дирекция по безопасност на храните – Русе, д-р Пенка Бахчеванова – директор на Център за спешна медицинска помощ – Русе, д-р Маргарита Николова – директор на Регионална здравна инспекция – Русе, експерти от Областна администрация – Русе, представители на общините в областта, Регионален инспекторат по образованието – Русе, Регионална дирекция „Социално подпомагане” – Русе, Регионална дирекция по околна среда и водите – Русе, Русенски университет „Ангел Кънчев”, както и членове на неправителствени организации.

 

 

      На заседанието бяха изнесени четири доклада, свързани с въпроси в компетенциите на комисията. Д-р Руденко Йорданов представи „Анализ и оценка на ефективността на системата за оказване самопомощ, взаимопомощ и квалифицирана спешна и болнична медицинска помощ на пострадали при пътно-транспортни произшествия в Област Русе”. В следствие от изложените в  презентацията данни, беше взето решение: да се предложи на Областния управител със своя заповед да сформира работна група в състав от представители на: Областна администрация – Русе, РЗИ, ЦСНМП, МВР – т. 112, МВР - КАТ, МБАЛ Русе, РИО на МОН, ДАИ, БЧК, която, използвайки мултидисциплинарния подход, да изработи конкретни предложения за:

 

1. Хармонизиране на Националната стратегия за безопасно движение по пътищата и Националната здравна стратегия с Евродоклада и резолюцията към него от Европейския парламент от 8 юли 2011 г.

 

2. Хармонизиране на Областната стратегия за безопасно движение по пътищата с Евродоклада и Резолюцията към него от Европейския парламент от 8 юли 2011 г. и плана за изпълнението й.

 

3. Създаване на електронен регистър за събиране, обработване и анализ на данните за пътно-транспортния травматизъм в Русенска област (предложението да има характер на пилотен проект, който в последствие да бъде предложен за прилагане в национален мащаб)

 

4. Предприемане на по-активни мерки за изпълнение на съществуващата нормативна уредба, свързано с обучението на служителите на МВР КАТ Русе, съгласно Наредба № І – 183/04.12.2002 г. за условията и реда за контрол и взаимодействие между контролните органи на МВР и лечебните заведения за оказване на помощ на пострадалите при ПТП с участието на Центъра за спешна медицинска помощ и БЧК – Русе.

 

5. Семантично уеднаквяване (хармонизиране на понятийната система) на показателите за база данни по пътно-транспортния травматизъм и внедряването им за събиране, обработка и анализ.

Доклад на тема „Новите аспекти за етикетиране на храните във връзка с влизане в сила на регламент 1169/2011 на Европейския парламент от 25 октомври 2011г. за предоставянето на информация за храните на потребителите” беше изнесен от д-р Георги Дяков.

 

 Пенка Попова – началник на отдел АКРР в Областна администрация – Русе, отчете пред присъстващите изпълнението на приетите решения по време на заседанията през изминалата 2014 г. От изложението стана ясно, че комисията е постигнала целите си за 2014 г. и е работещ орган, който спомага за улесняване на достъпа до здравеопазване и за подобряване качеството на здравните услуги. Участниците в срещата единодушно одобриха отчета и приеха информацията от него за сведение.

 

 Попова представи и Индикативна работна програма за дейността на Постоянната секторна комисия в областта на здравеопазването през 2015г. Сред планираните задачи за текущата година е финализиране на деинституционализацията  на децата в Област Русе. Като приоритети бяха набелязани достъпността на здравни услуги за целеви групи, развитие на мрежата от медицински центрове, включване на населението в предприети мерки за профилактика, превенция и промоция на здравето.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha