Вторник, 15 Октомври 2024

Иновативно обработване на почвите и „изнесено консултиране“ обсъждаха в Русенския университет

Иновативно обработване на почвите и „изнесено консултиране“ обсъждаха в Русенския университет
Публикация   26 Фев, 2015   /     akcent.bg   /     318

Иновативно обработване на почвите и „изнесено консултиране“ обсъждаха на работна среща фермери и учени от Русенския университет по проекта „Опазване на почвите в България“. Близо 30 земеделски производители от цяла Северна България участваха в срещата.

 

Приветствия към форума отправиха зам.-ректорът на университета, проф. Ангел Смрикаров,  Виолета Радева от Фондация „Америка за България“,  зам.-областният управител на Русе, Станимир Станчев, ръководителят на научния екип,  Брайън Гогин, аташе в посолството на САЩ (2001-2006). Сред гостите на събитието бяха зам.-директорът на Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Н. Пушкаров“, проф. Михо Михов, гл. експерт от Националната служба за съвети в земеделието, Деница Гаджева,  гл. секретар на Научно-техническите съюзи, Райчо Георгиев, директорът на Областна дирекция по земеделие, г-жа Красимира Братоева, и. д. директор на РИОСВ, г-жа Снежана Георгиева.

 

„Най-важното в технологиите за опазване на почвите е да променим философията за обработка на почвата – каза ръководителят на проекта, доц. Георги Митев - Това, което екипът на проекта предлага е „обработка на почвата при доказана необходимост”.  С други думи, „на почвата да гледаме като на пациент, който се нуждае от медицинска помощ”. А това означава, че намесата в структурирането на почвата трябва да се извършва след диагностициране на основните показатели. Това са плътност, устойчивост на почвените агрегати срещу разрушаване, наличие на хранителни елементи, рН и органично вещество. Анализът на тези показатели се извършва с оборудването, което се намира в „Лабораторията за управление на почвените и водните ресурси в земеделието” в Русенския университет. Вече създадохме първата установка за анализ – това е симулатор за ерозионни валежи. На тази основа можем да определим капацитетните възможности на конкретно земеделско поле (блок) да задържа вода след прилагане на съответната технология за обработка на почвата – обясни доц. Митев.

 

Стремежът на екипа е да се създаде ефективно Звено за оказване на услуги на фермерите, като се използват иновации и технологии както по време на изпълнението на проекта, така и след приключването му. „Например в САЩ научните работници са задължени по закон да консултират фермерите. В България ние нямаме такова задължение, освен моралното, т.е. ние имаме за цел да положим основите на „ Extension Service” – изнесено консултиране в българското земеделие“ – добави още доц. Георги Митев.

 

Още през тази година започва провеждането на експерименти с иновативна технология за опазване на почвите. За целта са подбрани 15 фермери от Североизточна България, за да се приложат и сравнят класическата технология за отглеждане на слънчоглед и царевица с иновативна. Две трети от оборудването, необходимо за експериментите, вече е доставено по проекта. Всеки фермер ще отдели около 5 дка площ, върху която ще се приложи новата технология. Екипът на проекта ще се съобразява с приоритетите на всеки фермер. А резултатите от анализите земеделските производители ще следят на сайта на проекта.

 

Проектът, който продължава до юли 2018 г., трябва да предложи технологии за опазване на почвите, като добивите се запазват и повишават. Ще се провеждат отворени врати, консултации, изнесени на място обучения на фермерите. Предвидено е и създаването на Звено за иновации и трансфер на технологии в земеделието.

 

Финансирането на стойност 615 000 лв. осигурява Фондация „Америка за България“. Управляваща институция е Русенският университет, който работи в партньорство с Университета Корнел, САЩ, Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Н. Пушкаров“, София, Представителния офис на компания „Джон Диър“ в Русе, и русенската Областна Дирекция по земеделие.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha