Кметовете на кметства, кметските наместници и читалищните дейци от община Русе участваха днес в информационна среща, посветена на новия програмен период 2014- 2020 и възможностите за финансиране по оперативните и други европейски програми. Тя беше организирана от експертите на Областния информационен център- Русе в партньорство с Община Русе.
В началото управителят на ОИЦ-Русе Камелия Златанова обърна внимание на участниците как биха могли да реализират свои проекти с европейските пари. В този процес особено важна е ролята на читалищата, изтъкна тя. През новия програмен период малките населени места от община Русе ще имат най-голям шанс за достъп до финансиране по оперативните програми чрез ВОМР (Водено от Общността местно развитие), подчерта Златанова и посъветва селските кметове в партньорство помежду си да създадат такава група. Тя даде конкретни примери за създадени в нашата област такива обединения (т.нар. Местни инициативни групи според терминологията през стария програмен период), от чиито успехи и неуспехи те биха могли да черпят опит. Трансграничната програма България-Румъния, Норвежката програма са другите донори, които вие можете да използвате, изтъкна тя.
В рамките на срещата зам.-кметът Страхил Карапчански запозна кметовете на кметства и кметските наместници с условията и изискванията на новата общинска инициатива „Малки населени места 2015“. В нейния фонд са отделени 160 хил. лева, които ще финансират на конкурсен принцип проекти на селата и кварталите „Средна кула“ и „Долапите“, свързани с благоустройство. Карапчански обясни, че желанието на общинската управа е всички да могат да се възползват от това финансиране, затова кметствата ще могат да кандидатстват само с по един проект, а максималният бюджет ще е 20 хил. лева. Финансирането ще зависи и от броя на хората, които ще се ползват от проекта, т.е. от големината на населените места. Задължително условие за финансиране на проектите е доброволният труд на населението. Страхил Карапчански увери обаче кметовете, че Общината много ще държи на безопасността и качеството на изпълнение, затова доброволен труд няма да се ползва на всяка цена. Там, където се изисква професионална намеса на ваше разположение ще бъде общинското предприятие „Комунални дейности“, увери зам.-кметът по европейско развитие. При подготовката на проектите и при контрола на изпълнението кметовете на кметства и кметските наместници ще имат помощта на дирекция „Европейско развитие“. Колко е важен и навременен този фонд се вижда от факта, че вече имаме няколко подадени проекта, заяви Карапчански. Той беше категоричен, че ако тазгодишната инициатива е успешна, догодина фондът ще има по-голям бюджет. (Всички подробности относно фонд „Малки населени места 2015“ можете да видите от презентацията в прикачения файл. )
По време на срещата се завърза дискусия относно възможностите населените места да получат по-голям достъп до европейско финансиране. Повод за това е фактът, че самите кметства не могат да бъдат бенефициенти по оперативните програми, а трябва да разчитат на Общината.
Ако по ОП „Региони растеж“ има възможност да се финансират проекти в малките населени места, няма да я пропуснем, заяви зам.-кметът Страхил Карапчански. Друга възможност според него е одобрената вече програма ТГС
Румъния- България. Помислете как да направим голям трансграничен проект и да излезем с един общ пакет, ние сме готови да ви помагаме, ще търсим начини и по други програми и фондове, подчерта зам.-кметът.
ОИЦ-Русе пък се ангажира да информира своевременно кметовете на населените места за възможностите, които ще се отварят пред тях, както и да им оказва експертна помощ. Първата реална стъпка беше днешната информационна среща, а следващата е планирана за 25 март от 14 часа, когато ОИЦ- Русе отново организира обучение „Писане на проекти“.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай