Продажбите на продукти с палма растат, а на млечните храни по БДС спадат. Това твърдят големите производители на сирене, кашкавал и кисело мляко.
В началото имаше голям интерес към всички млечни продукти по БДС, след това търсенето се задържа, но сега се наблюдава спад, заяви шефът на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров.
Според него причината не е само в ниските доходи, за да се купуват повече висококачествени храни.
Политиката на търговските вериги у нас е такава, че те предлагат стоки, които имат най-висок оборот, и то в национален мащаб, обясни Зоров. Така дори и в градовете да се предпочитат продукти по БДС, като цяло за страната техният дял бил нисък в сравнение с евтините, които често са пълни с палма.
Не се заблуждавайте, че почти всяка фирма предлага продукти по БДС, всички търсим разнообразие на портфолиото, но това не значи, че се продават, твърди Зоров. По данни на агенцията по храните в България има 38 предприятия, които правят сирене, кашкавал или кисело мляко по БДС.
Руската забрана за внос на млечни продукти от ЕС също изиграла роля за връщането на позициите на палмата у нас. В България пристигат най-големите боклуци, предлагат се и под себестойност, което принуждава нашите предприятия да свалят цените и качеството, за да се конкурират успешно, твърдят от асоциацията на млекопреработвателите. Например по Нова година бил рекламиран кашкавал за под 7 лв./кг, който е от Полша и бил направен от незнайно какво
При тази цена, 1,40 лв е само ДДС, а като се включи търговската надценка означава, че доставната цена е около 4,50 лв./кг - няма как да е направен от мляко, колкото и евтино да вземат суровината, твърди Зоров.
Според него мандраджиите и животновъдите у нас били натикани в ъгъла и по признанието на земеделския министър Десислава Танева млечният сектор в България никога не е бил толкова зле. Затова и агроведомството търси мерки за подпомагане на бранша.
Една от тях са промени в наредба, която е за храненето в училищата и детските заведения. Те предвиждат продуктите за децата да са задължително по стандарт. Това се отнася не само за сиренето, кашкавала и киселото мляко, но и за колбасите, хляба и лютеницата.
Предвижда се да се въведе и регионален бонус, като храните трябва да са от същата област или съседна.
Иначе в наредбата за училищното хранене и сега е записано, че млечните продукти трябва да са по БДС, но има оставена вратичка. Допуска се доставчикът да заяви, че в региона му няма сирене по БДС и да декларира, че ще предложи такова "по близка технология".
"Например в Монтана бе направена проверка и се оказа, че всички деца ядат сирене с палма по 3 лв./кг. Агенцията по храните даде предписание на доставчика, но той заяви че не може да намери по БДС.
А ние с него се познаваме и знае, че правя такова. Но обясни, че трябва да го купи по 3 лв., иначе нямало как да му излезе сметката", разказа Димитър Зоров.
Животновъди и мандраджии се опасяват и от масови фалити след април. Тогава отпада системата от млечни квоти в ЕС и се очаква българският пазар да бъде залят от евтина суровина
По предварителни данни старите страни членки са увеличили производството на мляко с около 6% през 2014 г., а за тази година се очаква ръстът да е двоен. Това става паралелно с продължаването на забраната за внос в Русия, където традиционно отиваха 15% от млечните продукти, произведени в ЕС.
Сега всичко това ще се изсипе у нас, опасяват се българските производители. Според тях единствено с финансови стимули може да се запази животновъдството ни. Себестойността на литър сурово мляко била 62-65 ст., а изкупната цена сега била между 50 и 65 ст./л.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай