Цената на нефта може да спадне до 25 долара за барел, прогнозира ръководителят на руската петролна компания "Лукойл" Вагит Алекперов, цитиран от руски медии в петък. Той отбеляза, че като се има предвид последното изявление на Саудитска Арабия, не изключва такъв спад на цената.
Според шефа на "Лукойл", в близката година може да се очаква значително колебание на цените "със сигурност". Той допълни, че само вчера цената се е променяла в границите на 10 процента. "Това не е било никога", заключи Алекперов.
Изявлението му идва след като като принцът на Саудитска Арабия Ал-Валид ибн Талал в интервю за Ю Ес Ей Тудей изказа мнение, че цената на петрола повече няма да достигне ниво от 100 долара за барел и посочи, че цени над това ниво ще са изкуствени.
В същото време обаче стойността на мартенските фючърси на петрола сорт "Брент" се повиши с 3.6 процента до 50.07 долара за барел в обедната търговия в Лондон в петък.
Това стана на фона на публикуването на януарския доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ). Заради спада на цените на черното злато МАЕ е понижила прогнозата си за растежа на добива на петрол в страните извън ОПЕК с 350 000 барела дневно в сравнение с декемврийските оценки. Сега експертите на МАЕ очакват увеличението на добива на страните, които не влизат в петролния картел, през 2015 година да бъде 950 000 барела на ден.
Падането на цените на нефта вече накараха най-големите световни енергийни концерни да обявят значително орязване на разходите си, пише "Файненшъл Таймс".
Само преди два дни "Роял Дъч шел" (Royal Dutch Shell) и Катар Петролеум" (Qatar Petroleum) обявиха отказа от плановете си за строеж на нефтохимически завод в Катар нас отйност 6.5 млрд. долара. Обяснението бе "текущата икономическа ситуация в енергийната промишленост".
Норвежкият гигант "Статойл" се отказа от три свои лицензии за проучване за петрол по западното крайбрежие на Гренландия, а британската "Премиер Ойл" (Premier Oil) съобщи, че отлага нефтодобивните си проекти на Фолклендските острови и на брега на Норвегия, докато цените на петрола не се установят трайно на ниво от 50 долара за барел.
Канадската "Канедиън Нечъръл Рисорсиз" (Canadian Natural Resources), която работи в Канада, н северно море и шелфа на Западна Африка, оряза планираните си инвестиции за 2015 г. от 8.6 млрд. долара до 6.19 млрд. долара.
Проучванията за газ и нефт в България също пострадаха, след като концернът между френската "Тотал", австрийската "О Ем Ви" и испанската "Репсол" отложиха с поне половин година старта на сондиранията за търсене на суровини в дълбоките води на Черно море.
Според руски експерти обаче падането на цените на петрола са прелюдия към нова война. Според експерта по международни отношения Адриан Салбучи, Саудитска Арабия е провокирала поевтиняването на нефта заради разминаване в интересите й с другите страни от Организацията на държавите износителки на петрол (ОПЕК) , в частност Венецуела и Нигерия.
"Не бих тръгнал да говора за Трета световна война, но това е глобална война, чийто първа битка е борбата за нефта", каза Салбучи, цитиран от РИА Новости..
"Въпросът не е в това колко ще струва барелът, а в това ще успеят ли западните страни да поставят Русия, Иран и Венецуела на колене", допълва той.
Според него, това е геополитическа война, от коят озависи дали доларът ще остане международната валута за петролната търговия или ще се наложи промяна.
По думите му вече има разкол в ОПЕК, която и без това никога не е била единна организация.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай