Вторник, 7 Януари 2025

Варим ракия след представяне на декларация, че материалът е собствено производство

Варим ракия след представяне на декларация, че материалът е собствено производство
Публикация   11 Фев, 2014   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     675

Казанджиите ще заверяват документите предварително в митническите пунктове

Съгласно разпоредбата на чл. 45, ал. 2 от ППЗАДС собствениците или наемателите на специализираните малки обекти за дестилиране са длъжни да изискат от физическите лица, които предоставят за производство на етилов алкохол (ракия) ферментирали материали от грозде или плодове - собствено производство, да попълнят справка-декларация. На основание разпоредбата на чл. 45, ал. 6 от ППЗАДС (в сила от  01.01.2014 г.) формулярите на справките-декларации се заверяват предварително от компетентното митническо учреждение по местонахождение на обекта. Митническите учреждения водят регистър на заверените формуляри.

В тази връзка лицата, получили регистрация за специализирани малки обекти за дестилиране следва да представят в съответното компетентно митническо учреждение справки-декларации, които да бъдат заверени от съответната митница . От една страна, тази мярка гарантира събирането на акциз от СМОД а, от друга, гарантира, че средствата, заплатени от ползващите СМОД граждани действително ще бъдат внесени от лицата, получили регистрация за СМОД.

От АМ "Митници" напомнят, че съгласно чл. 60 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) производството на акцизни стоки се извършва само в данъчен склад, като алкохолни напитки включени в код по КН 2208 (ракии) могат да се произвеждат и в регистрирани специализирани малки обекти за дестилиране. Съгласно чл. 4, т. 8. от ЗАДС специализиран малък обект за дестилиране (СМОД) е обект за дестилиране, в който се произвежда етилов алкохол (ракия) от грозде и плодове - собствено производство на физически лица, за тяхно лично и семейно потребление до 30 литра етилов алкохол (ракия) годишно на семейство.

Това количество етилов алкохол (ракия), произведено в СМОД се облага с намалена акцизна ставка от 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол, което е 50 на сто (половината) от стандартната акцизна ставка. В случай че в СМОД се произведе етилов алкохол (ракия) над количеството от 30 литра, се заплаща пълния размер на акциза, който съгласно разпоредбата на чл. 31, ал.1, т. 5 от ЗАДС е 1100 лв. за 1 хектолитър чист алкохол.

В тази връзка е важно да се отбележи, че размерът на акциза зависи и от съответното алкохолно съдържание. Така например р акията за лично и семейно потребление произведена в СМОД в количества до 30 литра годишно и с алкохолно съдържание по обем 40 % vol се облага с акциз в размер на 2.20 лева за един литър ракия. В случай че алкохолното съдържание е 44 % vol или 50 % vol, то следва алкохолната напитката да се обложи с 2.42 лева или 2.75 лева за един литър ракия. Когато произведената ракия в СМОД е над 30 литра годишно, тя се облага със стандартната ставка за етиловия алкохол, к aто за ракия с алкохолно съдържание по обем 40 % vol, съответно 44 % vol или 50 % vol, размерът на акциза е 4.40 лева, съответно 4.84 лева или 5.50 лева за един литър ракия.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha