Неделя, 29 Декември 2024

Моите финанси: Бързите кредити и правата на потребителите

Моите финанси: Бързите кредити и правата на потребителите
Публикация   22 Окт, 2013   /     capital   /     380

Прочетете внимателно какво подписвате, не се крийте, ако ви търсят за забавена вноска и не смятайте, че законите не важат за този сектор.

Вземаш 1000, връщаш 5000 лв. Оказваш се обвързан с неща, за които никога не си давал съгласието си, оставаш без пари и се страхуваш от събирачи на дългове. В последните седмици най-проблемните страни на бързите кредити изплуваха върху медийната повърхност и в дневния ред на политици. Често случаите и медийната паника показват едната страна на проблемите, но не и пътя до тях и начина те да се избегнат. Понякога достигането до момента, в който получателят на лесен заем остава почти без никакви доходи, е по негова вина, след като напълно е пренебрегнал възможността да защити още в самото начало правата си и да изиска повече информация. Което, разбира се, не оправдава компаниите, възползвали се от неосведомеността на клиентите си, за да сложат такси и лихви, в пъти по-високи от отпуснатата сума.

 
Стъпка по стъпка - начините да избегнем проблемите с бързите кредити:

 
1. Помислете си дали наистина имате нужда от тези пари. Преди няколко месеца разказахме защо тези пари не са нито лесни, нито е оправдано тегленето им без наистина да имате спешни разходи, които няма друг начин да покриете. В няколко изречения - удобството на този вид заеми е комбинирано с наистина високи лихви и такси, в пъти повече, отколкото потребителски кредит от банка. Често става въпрос само на няколко дни повече да получите банков заем с по-ниска лихва. Факт е, че има нужда и от такава ниша - има наистина належащи и спешни случаи, в които е буквално въпрос на дни и часове да получите известна сума. Все пак с добра регулация и повече познаване на правата изтеглен с договор заем е далеч по-добрият вариант от заложна къща. Но случаите - трябва ми климатик, този месец искам повече пари, трябват ми за почивка и пр., наистина не са основателни причини да не изчакате поне няколко дни дали банка би ви одобрила за кредит с по-ниска лихва или изобщо да се откажате от разхода.

 
2. Решили сте, че тези пари наистина ви трябват. Бързането не е основание да подминете проучването на поне три оферти. Разсъждението - те всички са еднакви, няма какво да търся, не е вярно. Понякога наистина става дума за огромни разлики във вноските, коренно различни условия при просрочие и при възможност за пресрочно погасяване. Освен това разглеждането на няколко оферти поне косвено ще ви насочи към точките в договорите, на които да обърнете внимание - ако една компания се рекламира с ниски лихви, а друга - без такси при няколко дни закъснение, много вероятно е да се досетите да попитате за тези условия и останалите.

 
3. Спрели сте се на компанията, с която да подпишете договор. Имате пълно право да получите всяка информация, за която се сетите, дори да се наложи часове наред да разпитвате служителят отсреща. Става въпрос за вашия стандарт на живот, ако вие не изискате да се спазват правата ви, после нямате никаква гаранция, че кредиторът няма да опита да ви ощети. "Потребителят има право да получи писмен договор. Дори и при кредит "от разстояние" потребителят има право през цялото време на действие на договора да получи условията на договора на хартиен носител, когато изрично заяви това", обясни адвокат Ивана Близнакова от кантора "Точева и Мандажиева".

  Важно е да си поискате договора, подписан от двете страни, с всички включени условия. Дори и да не го вземете веднага, след това може да изпратите молба за получаването на контракта в срок от няколко дни, например 7. Ако ви откажат или не го получите, трябва да сезирате Комисията за защита на потребителите, която може да санкционира компанията. Четете внимателно всички условия, ако някое от тях препраща към общите условия на дружеството, публикувани на сайта му, изискайте и тях. Част от оплакванията на пострадали потребители в репортаж на "Нова ТВ" бяха за "дописани" условия. Това е незаконно, но трудно се доказва в съда. Адвокат Близнакова съвета да проверим дали всички финансови условия са включени, да не се оставят празни места и да се подпишете на всяка страница, за да намалите риска от последваща намеса.

 
4. Размислих и не искам заем. Какво да правя? В повечето случаи може да се откажете от кредита в 14-дневен срок, както е и при банковите заеми. "За заеми със срок, по-кратък от 3 месеца и размер, по-малък от 400 лева, като цяло тази възможност за отказ не се прилага, освен ако не са сключени от разстояние", уточни адвокат Близнакова. Няма значение, че сумата се отпуска от небанкова институция, дори и тогава има възможност да я върнете, ако, разбира се, не сте похарчили парите. Евентуално може да се наложи да платите такса за административното обслужване към публични институции, плаща се и натрупаната лихва за периода. Допълнителни обезщения кредиторът няма правод да събира.

 
5. Каква е разликата в закона за кредити до 400 лв. и над тази сума? За сумите под тази граница не се прилага Законът за потребителския кредит (ЗПК), а потребителите им могат да разчитат на закрила по Закона за защита на потребителите или на Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние (ЗПФУР, обясниха от кантора "Точева и Мандажиева". Разбира се, ЗПФУР се прилага, когато цялата процедура по предоставяне е направена дистанционно - по телефона, по интернет. По-добра защита имат получателите на кредити над 400 лв. По ЗПК има таван на таксата за предсрочно погасяване, а при закъснение на вноска, неустойка се плаща само за забавената сума. Обезщетението за забавянето не може да надвишава законната лихва, за разлика от заемите до 400 лв. Според сегашното законодателство таван за забавянето няма, но е въпрос на тълкуване от КЗП и съдилищата дали огромните неустойки в договорите не са неравноправни клаузи, коментира адв. Близнакова.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha