След като преди няколко месеца с пари на Държавната консолидационна компания (които идват от приватизация) правителството стана акционер в закъсалото ВМЗ срещу 27.5 млн. лв., подобен ход се обмисля и за "Напоителни системи". От земеделското министерство съобщиха, че министър Димитър Греков ще поиска бърза промяна в Закона за водите, която да позволи държавна подкрепа за докараното до фалит дружество.
След това се планира да се изтегли заем за 22 млн. лв. от Българската банка за развитие (познахте, държавна е), с който да се покрият дълговете на държавната фирма. Изказването на министъра е станало пред протестиращи за заплатите си служители на дружеството.
Очевидно е, че финансово-политическият инженеринг на тандема БСП - ДПС за спасяване на неработещи държавни предприятия и проекти продължава. Скрит зад страха от протести и народно недоволство обаче, този модел подменя изцяло функциите на държавата и институциите й в стремежа да останат на власт.
Българската банка за развитие (наследник на Насърчителна банка) беше създадена в края на 90-те години, за да финансира бизнеса и частната инициатива - новите и растящи компании. Оценката за дейността й обаче е противоречива, а при смяна на всяка власт се нарежда и ново ръководство - затвърдена практика, доказана и преди няколко седмици.
След като кабинетът "Орешарски" пое идеологически курс към неприватизация, очевидно във фианансовия инженеринг ще бъде включена и ББР, която ще се счита за "наша банка" от управляващите и ще се ползва за закърпване на дупки в проблемни държавни фирми.
А ако някой има съмнения дали в намеренията на Греков има капка икономически смисъл, нека погледне пазарната логика: Никоя частна банка не би дала заем от 22 млн. лв. на държавно дружество, което е на прага на фалита и без активи. Защо тогава ББР да го прави?
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай