Неделя, 29 Декември 2024

БЕХ предлага данък от 30% за възобновяемата енергия

БЕХ предлага данък от 30% за възобновяемата енергия
Публикация   04 Окт, 2013   /     capital   /     394

Това е национализация и ще последват съдебни дела, коментират предложението от сектора

Данък от 30% върху приходите на зелените централи в България и ограничения при управлението им в електроенергийната мрежа. Такива радикални законодателни промени предлага ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) на правителството и парламента в писмо (виж прикачения файл). Това предложение почти копира доскоро прилагания модел за изземване на приходите от сектора с т.нар. такса достъп. Национализация на бизнес, последващи фалити и купища съдебни дела на инвеститори. Така икономисти и представители на сектора описаха ефектите от въвеждането на подобен данък. Предложението е тайно и не е обсъдено със засегнатите страни.

   Какво се предлага

   30-процентният данък да се удържа върху приходите от електричество, произведено от слънчева енергия, преди облагането им с ДДС, гласят предложенията. Според холдинга парите трябва да се удържат авансово всеки месец и индиректно да отиват в НЕК. "Преференциалните цени за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници не отчитат конкретни стойности на индивидуален инвестиционен проект, а осредненни такива на основата на официални източници и международния опит, коригирани със специфичните за България обстоятелства", аргументира се изпълнителният директор на холдинга Боян Боев в писмото, изпратено до икономическия министър Драгомир Стойнев, председателя на парламента Михаил Миков и шефа на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай. Според намеренията на холдинга набраните от данъка средства могат да се насочат за капитализиране на НЕК. Идеята е подкрепена и с мотива, че така може да се разшири обхватът на енергийните субсидии и съответно да падне сметката за ток на домакинствата с ниски доходи.

   В документа има противоречие - в мотивите се говори за възобновяема енергия, а в разписания законов текст се споменават само слънчевите централи. До редакционното приключване "Капитал" не успя да се свърже с ръководството на БЕХ за уточнение.

  Другото изненадващо за сектора предложение е да се отнеме приоритетното диспечиране на зелените централи в енергийната система. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) трябва да ограничава енергията от ВЕИ не само при застрашена сигурност за мрежите, но и когато се надвишат стойности на произведения зелен ток, които да бъдат въведени в закона за енергетиката, гласят още предложенията на държавния холдинг.

    Остро недоволство

  Първата реакция на засегнатите не закъсня. "Това е абсолютно скандално предложение от страна на БЕХ, което граничи с идея за национализация. Убедена съм, че това не може да бъде официалната позиция на правителството и парламента, защото противоречи на българските и европейските закони", коментира председателят на фотоволтаичната асоциация Меглена Русенова. По думите й организацията ще свика спешно извънредно заседание на управителния й орган, за да бъде обсъдена обща позиция на сектора.

   В писмото от БЕХ се позовават подобни мерки за ограничаване на зелените мощности в други европейски страни като Гърция, Франция и Чехия, които се опитват да ограничат огромните разходи за подкрепа на чистата енергия.

  "В момента представляваме инвеститори в Испания и Чехия, които заведоха арбитражни дела срещу държавите заради подобни опити за допълнителни данъци. Всяко подобно решение води със себе си и възможността за правни действия от страна на инвеститорите", е мнението на юриста Костадин Сирлещов от CMS Cameron McKenna.

  Миналата есен енергийният регулатор ДКЕВР се опита да набере средства от производителите на зелена енергия, като въведе такса достъп, която в най-голяма степен засяга соларните централи, пуснати в първата половина на 2012. Впоследствие решението беше отменено от Върховния административен съд. Сега държавният холдинг предлага същото изземване, но под форма на данък.

  Това е и промяна на данъчната система в България - сега данъци събират държавата и общините. Приходите отиват в бюджета. Тук предложението е средствата да влизат в НЕК, което противоречи на системата и почти сигурно е вид неразрешена държавна помощ.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha