Паричните преводи на емигрантите към техните страни от Юга се увеличават всяка година и по този начин компенсират отлива на инвестиции в тези икономики, съобщи пресслужбата на Световната банка (СБ).
Сумата на вложенията на работници емигранти в техните страни в Юга вероятно ще възлезе на 414 милиарда долара т.г., което е с 6.3% повече, отколкото през 2012 г., когато те се увеличиха с приблизително същия процент в сравнение с 2011 г., се казва в комюникето на СБ. Най-големите реципиенти и тази година ще бъдат Индия със 71 млрд. долара и Китай с 60 млрд долара.
През юли гурбетчиите са пратили 71.5 млн. евро в България (по данни на БНБ). От началото на тази година до края на юли емигрантите са изпратили у нас общо 492.6 млн. евро в сравнение с 488.5 млн. евро за същия период на миналата година.
Сред реципиентите за първи път се появява страна от Африка, южно от Сахара - Нигерия, която ще поеме 21 милиарда долара. Според Световната банка тези трансфери са били значителни, с изключение на страните от Латинска Америка и Карибите, които са жертва на "икономическите слабости" в САЩ. В някои от бурно развиващите се икономики тези парични потоци са позволили да се компенсира липсата на интерес от страна на инвеститорите в момент, когато САЩ замислят завой в монетарната си политика.
"Паричните трансфери бяха важен фактор за компенсиране намалелите капиталови потоци", заяви икономистът от СБ Каушик Басу, цитиран в комюникето. Според него парите, които са постъпили в Индия от нейните граждани в чужбина, надхвърлят три пъти глобалната сума на преките чуждестранни инвестиции, получени в страната през 2012 г. На световно ниво трансферите на тези мигранти възлизат общо на 550 милиарда долара, а след три години ще достигнат 707 милиарда долара, смята банката. Тя обаче констатира с огорчение, че тези преводи, играещи ключова роля в развитието, може да пострадат от високите комисиони на финансовите посредници.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай