Максималният осигурителен доход става 2400 лв.

Максималният осигурителен доход става 2400 лв.
Публикация   13 Септ, 2013   /     capital   /     415

Максималната пенсия може да се вдигне на 840 лв.

Максималният осигурителен доход през следващата година ще се увеличи с 200 лв. и ще достигне 2400 лв. Това предвиждат последните планове на правителството. Така най-високата пенсия, която ще получават възрастните хора през 2014 г., ще стане 840 лева при сегашен таван от 770 лв. По закон размерът на максималната пенсия е 35% от най-високия праг за осигуряване.

           По-голям разход за осигуровки

  Повишаването на осигурителния доход има и обратна страна: хората с високи доходи, които досега са се осигурявали на 2200 лв., ще трябва да плащат повече за осигуровки. Така нетният доход, с който ще разполагат, от догодина ще намалее в замяна на права върху обезщетения и пенсии, които ще зависят не само от приноса им към осигурителната система, но и от волята на политиците, които гласуват размера им.

  До приключването на броя от Националната агенция за приходите (НАП) не отговориха какъв ще е броят на засегнатите лица, в случай че тези намерения на управляващите се реализират. По сметки на синдикалните организации става въпрос за 15 хил. души.

               Частична радост

  По данни на социалното министерство в момента близо 50 хил. души имат право да получават пенсия над сегашния таван от 770 лв. От тях 40 хил. са с право на възнаграждение за старост до 1070 лв., а останалите 10 хил. са с права за още по-високи. Според социалния министър Хасан Адемов, цитиран от "Труд", вдигането на тавана на пенсиите до 840 лв. ще позволи допълнително 19 хил. души да получат пълния размер на възнаграждението, което им се полага.

  Според Кодекса за социално осигуряване от 2014 г. трябва да отпадне лимитът на новоотпуснатите пенсии. Министър Адемов обаче обясни преди ден, че такова решение още не е взето. Това няма да е първото отлагане на проблема - таванът за новоотпуснати доходи за старост трябваше да падне още през 2004 г., но се отлага вече три пъти по финансови съображения. Разчетите показват, че ако бъде премахнат таванът върху всички пенсии, това ще струва на държавата 120 млн. лв.

  Експерти по публични финанси твъдрят, че има и друга причина, а тя е, че хората, които са били в трудоспособна възраст през 80-те и 90-те години на миналия век, могат да изберат доходите си от три поредни години в периода 1987 - 1997 г. и да го включат във формулата за изчисляване на пенсията, която трябва да получават. В началото на 90-те години обаче в България нямаше максимален осигурителен доход и хора с високи заплати сега могат да получават пенсии от по няколко хиляди лева месечно. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha