/снимки 1,2,3/ Среща с производители и преработватели на малини в Разградско проведоха депутатите от парламентарната комисия по Земеделие и храни Спас Панчев, председател на ЗС „Ал. Стамболийски” и зам. председател на комисията и червеният Добрин Данев от 19-ти МИР в Русе.
Отглеждането на малини в района на Лудогорието се оказва подходящо за хората от региона. С този поминък се занимават не близо 10 000 души, които отглеждат малини на не по-малко от 5000 дка. Това изисква много ръчен труд, а малината хората тук я определят като капризен труд. Средният добив е около 800 кг. от декар.
В рамките на това посещение в Лудогорието двамата депутати посетиха „Хладилна база”- гр. Лозница. Това е някогашната Хладилна база от времето на Пенчо Кубадински за преработка на дивечово месо.
Предприятието има годишен капацитет за преработка на 600 тона продукция, разкри управителят му Петър Петров. В него работят 60 души, а 150 работници са ангажирани с отглеждането на 300 дка малинови насаждения. Тази година тук ще бъдат преработени 1500 малини.
Цехът е оборудван и работи по европейски норми и стандарти, а почти цялата продукция се изнася за страни от ЕС. В приемното отделение се окачествява и притегля суровината. След това се охлаждане, минава през шоково замразяване при минус 40 градуса, сортира се, пакета се и се спедира. Ежедневно в сезона се обработва около 20 това суровина.
За модернизацията на обекта и развитие на дейността по европейски програми от фонд „Земеделие” са реализирани 3 проекта- изграждане на насаждения закупуване на техника, разширяване на базата и подобрение. За тях са получени 3 млн. лева съфинансиране.
Отдавна исках да се запозная с производството на малини в Разградско, където се произвеждат повече от половината в страната, сподели Спас Панчев. Затова решихме с колегата Данев да посетим този край. Панчев изрази задоволство от видяното. Оказва се, че това е малко познат бизнес от последните години, който дава работа на хиляди жители на областта и е основна дейност на няколко преработвателни фирми, които са главни износители за чужбина, главно за ЕС.
Според Панчев и Данев този бизнес има бъдеще и може да даде възможност за фамилен износ. Включително и за райони, където в бъдеще ще се наложи да се търси нов поминък на тези, които произвеждат в момента тютюн.
От разговорите с местните производители се убедих, че има нужда МЗХ да съдейства на производството с напоителни системи, каза още Панчев. Хората тук се оплакват от висока цена на водата.
Производителите на малини също така очакват национално доплащане но програми на земеделското министерство, сподели Добрин Данев. Въпросът ще бъде поставен и обсъден в парламентарната комисия, като се предложи на изпълнителната власт следващата година производството на малини да бъде включено в групата плодове, които получават държавна подкрепа. Добре е този бранш да се получи и европейско финансиране, за да не се продава малината като суровина, а като готов продукт.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай