Неделя, 22 Декември 2024

Д-р Таня Андреева: Стотинки получава един лекар за пациент, премахвам го

  Д-р Таня Андреева: Стотинки получава един лекар за пациент, премахвам го
Публикация   13 Юли, 2013   /     Илиана Беновска в ефира на „Радио К2   /     499

 

Отчет за досегашната й работа като министър на здравеопазването.

Д-р Таня Андреева заяви, че е намерила няколко основни приоритета, по които е трябвало да започне веднага да работи, на първо място изработването на национална здравна стратегия за следващия програмен период 2014 – 2020, защото са притеснени със сроковете за изработването на програмите за следващия период. Те ще бъдат в три основни приоритета, спешната помощ, превенция и профилактика и развитие на човешките ресурси. Основен проблем в момента е спешната помощ и връзките между отделните звена на здравеопазването. Те не работят както е било заложено в реформата, която е била започната преди много години. Сериозен проблем са и малките лечебни заведения в отдалечените и труднодостъпни региони, в този аспект са проведени много разговори с националното сдружение на общините, сдружението на общинските болници, съсловните организации. Намерено е обединение около две неща, реформа в общинските лечебни заведения, за това там да се извършва неотложна помощ и субсидирането на тези заведения, защото в тези райони те не могат да печелят като търговски дружества.

Дали болниците трябва да бъдат търговски дружества.

Д-р Таня Андреева заяви, че в ситуацията, в която са принудени да работят, те не могат да бъдат търговски дружества в истинския смисъл на тази дума.Предполага се, че едно търговско дружество трябва да работи първо на конкурентен принцип и да печели от своята работа. В момента основен източник на финансиране на лечебните заведения е националната здравноосигурителна каса. Тя е въвела лимити на финансиране и на медицинска дейност, а не може когато ти е ограничен финансовия ресурс да развиваш дейност, от която да печелиш. Така че тук има едно дисбалансиране в логиката. В този смисъл или трябва да се промени финансирането на лечебните заведения, или ако има лимит трябва да се търси друг начин за финансиране. Държавата ще осигури дотация за общинските болници, отделно държавата помага на лечебните заведения за капиталови разходи, ще се покаже ангажимент и към интензивните грижи, които министерството ще вземе отново, заедно с репродуктивния фонд. Здравният министър продължи, че предвижда в първите десет дни на август един голям дебат със съсловните организации точно на тази тема, ще се прецени дали да се работи както досега, кои лечебни заведения ще се пазят с приоритет, дали да се разрешава откриването на нови лечебни заведения на места, където те и без това са прекалено много и други важни въпроси. На въпроса на Илиана Беновска не трябва ли да се промени философията, д-р Таня Андреева отговори, че няма амбициите за времето, в което е здравен министър, да прави някакви грандиозни реформи, защото тази дума дори вече се е изпразнила от съдържание. По – важно е отделните части на тялото на здравеопазването да функционират добре, така че по – скоро екипът й ще подобрява връзките между отделните елементи на здравеопазването и ще улеснява достъпа на пациентите до болнична и доболнична помощ. Здравният министър продължи, че е разговаряла с новия управител на НЗОК и са стигнали до извода, че трябва да се променят методиките, по които се заплащат дейностите. Ще се търси ефективност и добра грижа за пациента, тези компоненти ще бъдат проверявани и само ако са изпълнени ще бъде заплащано.

Колко лечебни заведения биха подлежали на проверяване.

Д-р Таня Андреева заяви, че всички болници ще подлежат на такава проверка, отчитането на дейност няма да става формално, както досега. Ще се търси и мнение от страна на пациентите дали те са доволни от лечението и отношението. Все още се среща недобро отношение към пациента и трябва да се работи върху това. На въпроса на Илиана Беновска колко е средната заплата на един нехабилитиран лекар д-р Таня Андреева отговори, че средните заплати се движат между седемстотин и петдесет и деветстотин лева. Тя се съгласи, че ако се разпредели това на лекуваните пациенти се получава по по – малко от стотинка на отделен пациент и продължи, че ще се опита да остойности труда на лекарите. Лекарите наистина получават стотинки за всеки пациент, за когото са се погрижили, а зад този труд стоят години подготовка, стрес и отговорност.Според д-р Таня Андреева голяма част от проблемите не са свързани само с пари. Ще се работи върху заплатите, но те са свързани с източниците на финансиране, а това е НЗОК. Що се отнася до министерството то трябва да зададе рамката. Трябва да има една философия за по – дългосрочни политики, а не да се работи на парче. Здравният министър заяви, че в държавния бюджет са предвидени триста и петдесет милиона за здравното министерство, а общо за здравната система над три милиарда.

Как ще се подобри отношението на лекарите към пациентите.

Д-р Таня Андреева заяви, че доверието между лекари и пациенти е било разбивано бавно и методично, имало е доста случаи, когато без да са изяснени фактите, лекари са били анатемосвани. Тя се съгласи, че има и случаи на непрофесионално държане от страна на лекари, но те са по – скоро изключение. Като цяло българските лекари са изключително компетентни и добре подготвени специалисти. Разбира се към случаите на непрофесионално поведение трябва да се подхожда безкомпромисно и затова лекарският съюз е приел своя етичен кодекс, който предстои да бъде подписан, ще има процедура, по която тези лекари ще понасят своята отговорност. Д-р Таня Андреева продължи, че за лекарите, с които работи, лекарската професия е призвание, но въпросът с липсата на мотивация заради ниското заплащане наистина е важен. Този проблем обаче трудно може да се реши, защото не може с ограничен ресурс да се направи бързо увеличение на заплатите на здравните работници. Още повече, че по сегашната система основният ресурс за болниците идва от НЗОК. Д-р Таня Андреева продължи, че за първото шестмесечие на тази година е преизпълнена събираемостта на здравните вноски, в същото време разходите са били по – малко и затова е чудно защо касата е имала толкова сериозен проблем по плащане на медикаменти и на дейност. Тя продължи, че се надява д-р Тодорова да каже къде са отишли спестените пари, защото ресурсът на касата би могъл да стигне, ако се правят правилно разчетите и има контрол при разплащането. „Готова съм винаги да бъде във връзка с пациентите по телефона или директно във вашето студио и да отговарям на всички въпроси, не само на лесните”.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha