Петък, 19 Април 2024

България спечели отборната титла на Европейското първенство по художествена гимнастика в Израел

Публикация   08:03     19 Юни, 2022 /     akcent.bg   /     437

Единственото злато за България бе спечелено в отборната надпревара, за която се взимат оценките отквалификациите на индивидуалния многобой и от многобоя на ансамблите. Така тимът ни стана шампион с общ сбор от 333.150 т. След него са съставите на Италия с 325.600 и Израел с 324.300.

В многобоя наследничките на олимпийските шампионки от Токио 2020 в състав Женина Трашлиева, Вая Драганова, София Иванова, Рейчъл Стоянов, Маргарита Василева и Камелия Петрова не успяха да спечелят дори медал и останаха на 4-о място със сбор от 64.150 т. след двете съчетания.

Момичетата на треньорката Весела Димитрова получиха 34.650 за петте обръча, а на три ленти и две топки допуснаха груба грешка, с използване на резервен уред, за което бяха оценени с 29.500.

Европейски шампион стана ансамбълът на Израел пред тези на Италия и Азербайджан.

По-рано днес и в индивидуалното състезание Боряна Калейн не успя да стане златна медалистка. Така последната българка абсолютна европейска шампионка в многобоя си остава Мария Петрова отпреди 28 години - през 1994-а в Солун.

Калейн се класира втора и така повтори постижението си от миналогодишния шампионат на континента, който се проведе във Варна (тогава златото взе рускинята Арина Аверина, а бронза - близначката ѝ Дина).

В зала "Експо Тел Авив" Калейн събра 135.500 т. от четирите си съчетания (35.500 на обръч, 32.750 на топка, 33.350 на бухалки и 33.900 на лента. Трета се нареди 16-годишната дебютантка при жените Стилияна Николова със 131.500 т. (34.550, 34.200, 31.400, 31.500).

Абсолютна шампионка, в отсъствието на рускините, стана израелката Даря Атаманов със 136.900 т. (35.100, 34.450, 34.300, 33.050). Това е втора европейска титла за Израел в рамките на две години, тъй като в Киев 2020 златото спечели Линой Ашрам (пред беларускините Харнаско и Салос), която след това стана и олимпийска шампионка в Токио.

Топ 6 допълниха: София Рафаели (Ит) - 131.250, Дария Варфоломеев (Гер) - 130.650 и Екатерина Веденеева (Слвн) - 127.950.