Събота, 27 Април 2024

51 на сто одобряват пълната забрана за тютюнопушене, сочи проучване на РЗИ

Публикация   20:02     30 Май, 2012 /     akcent.bg   /     548

Темата за вредата, която тютюнопушенето предизвиква, е много важна за обществото като цяло. Статистиката е наистина смущаваща – близо 13 милиона души в 27-те държави на Европейския съюз страдат от едно или няколко заболявания, свързани с тютюнопушенето; а според Световната здравна организация около ½ от всички деца в света са пасивни пушачи.

Вече съществуват доказателста, че забраната за тютюнопушене има положителен ефект върху здравето на населението. Проектът на правителството за въвеждането на пълна забрана за тютюнопушене на обществени места в България от 1.06.2012г. предизвика редица спорове сред различните слоеве в обществото.

Настоящото регионално проучване има за цел да установи обществените нагласи по темата на регионално ниво. Вниманието е насочено към мъжете и жените от област Русе, над 18г., разделени по квотен признак – място на провеждане на анкетата, тъй като мнението на гражданите по темата е свързано с приемането на различни социални роли в обществото и проблемът “тютюнопушене” се възприема различно в зависимост от съответното обществено пространство. Извадката по настоящото проучване включва три категории респонденти - клиенти на заведения, ученици и работещи. Съответно анкетите са проведени в заведения, в училища и на работно място. Друг квотен признак е и местоживеенето – областен град, малък град, село в област Русе, за да се проследи зависимостта на общественото мнение от категорията населено място.

Извадката по проучването е квотна по признак и обхваща 300 респонденти - 43% мъже и 57% жени на възраст над 18г. равномерно разпределени по квоти – 50% живеещи в гр.Русе (областен център) - съответно 50% в малък град/село в област Русе.

Основни резултати:

-           Данните показват, че сега действащите законови мерки за ограничаване на тютюнопушенето на обществени места се приемат положително от по-голямата част от населението на местно ниво – 59% от запитаните в настоящото проучване (като сред тях преобладават живеещите в областен град).

-           Обществените нагласи относно въвеждането на пълна забрана за тютюнопушене на обществени места след 1.06.2012г. са с малък превес в полза на одобряващите 51% срещу 44%, които не одобряват.

-           Сред привържениците на въвеждането на пълна забрана са предимно хора в активна възраст с висше образование, живеещи и работещи в областен град.

-           Обществените нагласи сред клиентите в заведения са спорни – 50% са “против” пълната забрана, 46% са “за” въвеждането й.

-           Малко повече от половината (54%) от пушачите, участвали в проучването, са склонни да намалят или спрат посещенията си в заведенията за обществено хранене ако им бъде забранено да пушат в тях; 16% ще продължат да посещават заведения, но няма да пушат; 27% ще излизат да пушат навън; 3% от пушачите са склонни да откажат цигарите заради въвеждането на пълната забрана.

-           18% от пушачите одобряват въвеждането на пълна забрана за тютюнопушене, въпреки че самите те пушат , останалите 82% пушачи са категорично против.

-           25% от непушачите, участвали в проучването, биха увеличили посещенията си в заведенията за обществено хранене, ако не се пуши в тях.

 

Втори етап на проучването (в периода м.юни – м. ноември 2012г.) ще изследва обществените нагласи на местно ниво след въвеждането на пълна забрана за тютюнопушене на закрити и някои открити обществени места от 1.06.2012г.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha