Петък, 26 Април 2024

"Фич" подобри перспективата пред рейтинга на България

Публикация   20:38     20 Фев, 2021 /     akcent.bg   /     192

Борисов пита Ананиев да не е направил мошенгия

   Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch Ratings) подобри перспективата от стабилна на положителна пред дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите. Рейтингът "BBB" се потвърждава.

   Положителната перспектива отразява намалението на макроикономическите рискове, които произлизат от пандемията с COVID-19, подкрепена от по-устойчива икономика и стабилна рамка на политиката, както и продължаващ постепенен процес към приемане на еврото, се казва в съобщението. Според рейтинговата агенция краткосрочните негативни рискове, произлизащи от пандемията и несигурният резултат от изборите, до голяма степен се компенсират от перспективите за значително финансиране на инвестициите от ЕС и ангажираността за макроикономическа и фискална стабилност, подкрепена от дългосрочното функциониране на режим на паричен съвет и участието на България в Механизма на обменните валутни курсове II (ERM II).

   Според рейтинговата агенция България ще бъде един от основните бенефициенти на трансфери от ЕС през следващите години, включително 16.6 млрд. евро (27% от БВП за 2020 г.) през следващата многогодишна финансова рамка (2021-2027 г.) и 7.5 млрд. евро (12% от БВП) безвъзмездни средства от ЕС по механизма следващо поколение (NGEU). Въпреки предизвикателството да се усвои толкова голямо количество средства, Fitch Ratings вярва, че това ще повиши икономическия растеж от прогнозираните 3% през 2021 г. на 4-5% през периода 2022-2025 година.

   Оценката на България е ограничена от по-ниските нива на доход в сравнение с медианата на държавите с рейтинг "BBB" и неблагоприятните демографски данни, които могат да ограничат растежа и да повлияят на публичните финанси в дългосрочен план, се казва в съобщението на министерството на финансите.

   Рейтинговата агенция оценява бюджетния дефицит (на начислена основа) на 4% от БВП през 2020 г. (в сравнение с медианата от 6.9% за държавите със сходен рейтинг), повлиян най-вече от свързаните с COVID-19 мерки за разходи от около 3% от БВП. Изпълнението на приходите надмина ревизираните бюджетни цели, отчасти благодарение на подобрения в събирането на данъци, както и на по-слабо от очакваното икономическо свиване.

   Основните фактори, които биха могли да доведат до повишаване на рейтинга, са: напредък към присъединяването към еврозоната; подобряване на потенциала за растеж на икономиката, водещо до по-бързо сближаване на нивата на доходите до това на държавите с по-висок рейтинг. Фактори, които биха могли да доведат до понижаване на рейтинга, са: неблагоприятни политически развития, които да намалят доверието в икономическото възстановяване; продължително нарастване на публичния дълг; материализиране на условни задължения в баланса на държавния бюджет или по-слаби перспективи за растеж, се казва в съобщението.

 

 



Коментари

  •     Маринов 

    Обикновените хора,пенсионерите които едва свързват двата края особено в зимните месеци,агенция "ФИЧ",не ги "топли" хич! Защо е необходимо да тикаме в очите и ушите на българите,нещо което може и да се поръча като социологическо "проучване"? Държавата ни,е най бедна както на Балканите,така и в Европа.Днес,всеки разсъждава от количеството на храната в хладилника.Етажът на който са днес управниците ни,няма нищо общо с "партера"на който живеят техните избиратели.Какъв живот ги очаква живеещите на партера,зависи единствено и само от тях.На 4.4.21г. всеки може да помисли за собственото си бъдеще и това на децата си!

Коментирай

   captcha

Прочети още