Петък, 26 Април 2024

Петролът се върна на цени от 1998 г., битката между руснаци и саудитци продължава

Петролът се върна на цени от 1998 г., битката между руснаци и саудитци продължава
Публикация   22:01     20 Апр, 2020 /     akcent.bg   /     708

   Борсите продължават да пренебрегват историческото споразумение за намаляване добивите на петрол и пред реалностите за брутално свиване на търсенето цените на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) рухнаха днес с 35% спрямо петък - до нива от 1998 г., и то преди да е приключила търговията в САЩ.

   При отварянето на борсите там се стигна за пръв път в историята до предлагане на петролни фючърси за май с отрицателна цена, т.е. продавачът плаща на купувача само и само да се отърве от този инструмент. В проценти към 21:30 ч. българско време това се равнява на поевтиняване от над 292%. За юни цената също се понижи, но в рамките на 16-17%.

   Това стана в началото на седмица на корпоративни отчети, които да хвърлят повече светлина за досегашните поражения от пандемията. Но още преди да е започнала търговията на Уолстрийт тревогата от свръхпредлагане понижи акциите на Exxon Mobil с 5.6%, а на Chevron - с 4.8%.

   Фючърсите за сорт "Брент" (Brent) вече бяха поевтинели с 6.5% до $26.61 за барел, но в Лондон на стоковата борса ICE тези за най-скорошна доставка през май на WTI изгубиха 73% до $4.94 за барел, а имаше и оферти за под $2.

   Паническото разпродаване се дължи отчасти на опити да се спечели нещо малко преди на 21 април да приключат търговете за майски фючърси. Но по-гоям ефект оказват съобщенията, че големи петролни депа в САЩ скоро ще се напълнят докрай. Най-големият американски терминал в Кушинг, щата Оклахома, миналата седмица е имал 55 млн. барела и пълният му капацитет от 76 млн. барела може да се изчерпи в средата на май, твърди "Ройтерс".

  По оценки на Международната енергийна агенция през април търсенето на петрол ще се свие с 30% до нива, каквито не са виждани от 1995 г. насам. Затова и никой не се впечатлява от оттеглянето на 9.7 млн. барела дневно през май и юни според договореното в сделката ОПЕК+. Със съкращенията в САЩ, Норвегия и други държави извън споразумението до пазара няма да стигнат 20 млн. барела дневно или 20% от световното производство допреди няколко седмици.

   "Ройтерс" съобщава ексклузивно, че енергийното министерство в Москва е казало на местните производители да намалят добивите с около 20% спрямо средните нива за февруари. Това отговаря на ангажиментите, поети от Русия в сделката ОПЕК+. Вагит Алекперов, ръководителят на "Лукойл", каза за "Интерфакс", е свиват добивите с 40 000 барела дневно.

   Но "Ройтерс" посочва още, че каквото и да се случва по борсите с цените в търговията с фючърси за доставки, зад кулисите продължава яростна ценова битка между руснаци и саудитци. На реалния пазар примирие все едно няма, показват данните от понеделник за пратките, особено тези за Азия.

   Русия разчита на петролопровода си за азиатски клиенти през порт Козмино, основният експортен пункт на изток, както и на нов тръбопровод до Китай. Садитска Арабия е понижила за втори пореден месец офертите си за Азия с $3-$5 за барел по всички петролни продукти. Последваха я Ирак, Обединените арабски емирства и Кувейт.

   За Европа отстъпките са по-малки, но през април тук ще бъдат доставени над 29 млн. барела, т.е. малко под рекорда от август 2016 г. Най-голямо увеличение на доставки от сортовете, най-близки по качество до руския, ще има в Италия, Турция, Гърция, Франция и Полша. Този месец поляците са планирали да не внасят никакъв руски петрол по море за пръв път от много години, докато в Гданск за април очакват 560 000 тона Arab Light и за май ще има стабилен ритъм на нови.

   Друг инструмент, използван от саудитците, е предложението към рафинерии в Азия и Европа да отложат с до 90 дни плащанията, ако са затруднени в кризата.

  Предимството на руснаците засега са петролопроводите, по които преносът излиза по-евтино от този с танкери, както и дългосрочните договори с рафинерии.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още