Сряда, 24 Април 2024

Започва най-тежкият икономически срив след Голямата депресия, обяви МВФ

Започва най-тежкият икономически срив след Голямата депресия, обяви МВФ
Публикация   07:11     10 Апр, 2020 /     akcent.bg   /     1171

   Сегашната пандемия рязко ще свие глобалната икономика и това ще е най-лошата криза от времето на Голямата депресия. Такава прогноза очертава директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, предаде "Ройтерс".

   При това икономическото възстановяване през 2021 г. ще е едва частично и ще е възможно, ако пандемията отшуми през втората половина на тази година, а най-силно засегнати ще са развиващите се страни и нововъзникващите пазари, които ще се нуждаят от стотици милиарди долари чуждестранна помощ.

   Между 1929 г., когато започва Голямата депресия, и 1932 г. световният брутен вътрешен продукт се срива с около 15% (за сравнение през 2008 и 2009 г. спадът е 1%). Ефектите от кризата пък се усещат през по-голямата част от следващото десетилетие.

   "Само преди три месеца очаквахме положителен растеж на доходите на глава от населението в 160 от нашите членки през 2020 г.", смята Георгиева (в МВФ членуват общо 189 държави). "Днес числото се обърна нагоре с краката: днес прогнозата ни е, че над 170 държави ще имат отрицателен доход на глава от населението тази година."

  Това е много по-мрачна картина от представената от ръководителя на МВФ преди три седмици, когато бе първата тревожна прогноза, броени дни след оценката от края на февруари за спад с едва 0.1 пункта на глобалния икономически растеж, очакван преди COVID-19 (3.3%). В края на март пък тя във видеообръщение, че светът вече е в рецесия и тя ще е толкова лоша или по-тежка от тази от 2009 г.

                     Капацитетът за спешни заеми вече е $100 млрд.

   Според Георгиева, чиито разпространени от "Ройтерс" коментари са част от реч, подготвена за пролетната среща на институцията ѝ и Световната банка другата седмица, вече предприетите от редица правителства мерки за фискални стимули на стойност 8 трлн. долара може и да не са достатъчни и да са нужни още. Необходими са координирани стимули, но и спешни мерки за укрепване на здравните системи, но при това трябва да се избягва контролът на износа на важни медицински продукти и храни.

   Макар пандемията да засяга и богати, и бедни държави, е по-голям рискът за много от жителите на Африка, Азия и Латинска Америка заради качеството на здравните им системи и трудното увеличаване на социалната дистанция в бедняшките квартали, казва още Георгиева.

   МВФ е създаден за времена като тези и има възможност да отпусне заеми до 1 трлн. долара, одобрено е и удвояване на средствата, отпускани спешно при кризи, до 100 млрд. долара, за да бъдат разгледани молбите от над 90 държави, продължава Георгиева.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още