Петък, 26 Април 2024

АЕЦ "Белене" се хареса на руснаците, китайците и Ковачки

АЕЦ
Публикация   08:04     20 Авг, 2019 /     akcent.bg   /     241
   Със слаб интерес и без частни играчи приключи процедурата за заявяване на интерес към проекта за АЕЦ "Белене". Единствено руската държавна компания "Росатом" обяви официално, че е подала заявление за участие в процедурата за стратегически инвеститор. Макар и неофициално, твърди се, че такова е внесла и Китайската национална ядрена корпорация (CNNC). Според БНР заявка е подадена и от Корейската хидроядрена компания, но по информация на "Капитал" тя е само проформа и зад нея не стои реално желание за инвестиции.

   От два независими източника обаче "Капитал" научи, че заявление за миноритарно акционерно участие има и от фирма, свързана с Христо Ковачки. Възможно е той да има договорка с руснаците и да играе заедно с тях. През последната година Ковачки стана и най-големият търговец на електроенергия в България.

   Имената на всички кандидати ще бъдат обявени официално утре от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, но изненади е малко вероятно да има, тъй като липсват международни частни компании, които да са готови да бъдат стратегически инвеститори или акционери в централата. Заради това проектът от икономически се превръща в геополитически за Русия и Китай - чрез него те ще засилят влиянието си в европейската енергетика.

          Кой участва

   Присъствието на "Росатом" и CNNC беше напълно очаквано. Освен че двете компании многократно заявяваха през последната година и половина, че биха инвестирали в АЕЦ "Белене", в самата покана от НЕК ясно бе упоменато, че кандидатите трябва да имат опит с ВВЕР реактори, каквито са купените за "Белене". А такива са именно руснаците и китайците. Въпросното изискване до голяма степен изключва Корейската хидроядрена компания, която досега не е работила с такива реактори. Точно затова заявление от нея, ако въобще има такова, се приема само като добра воля на корейците да откликнат на молбите на България и да създадат усещането за по-голям интерес и конкуренция в процедурата.

   Като евентуални доставчици на част от оборудването вероятно ще се появят френската "Фраматом" (бившата Areva) и "Дженерал електрик". При тях обаче не става дума за влагане на собствени средства в проекта, а за продажба на определени елементи - "Фраматом" предлага автоматиката за управление на енергоблоковете, а "Дженерал електрик" - турбини и т.нар. машинно оборудване. Въпреки това имената им ще бъдат използвани от управляващите, за да се внуши и международен частен интерес към проекта.

   Засега не се оправдават твърденията, че съседни страни, основно Северна Македония, ще поискат да се включат в изграждането на АЕЦ "Белене".

         Какво предстои

   На базата на получените заявления държавата ще прецени с кои кандидати да започне същинските преговори за начина на реализация на проекта. Именно този процес е и най-притеснителен, тъй като може да доведе до промени в досегашната позиция на държавата, че проектът трябва да се осъществи на изцяло пазарен принцип - без договори за задължително изкупуване на електроенергията от българската държава, без преференциални цени за изкупуването й, без договори за разлика, без предоставяне на държавни и на корпоративни гаранции или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията.

   В действителност въпросът дали държавата ще плаща за изграждането на АЕЦ "Белене" и дали ще изкупува преференциално тока от централата ще бъде решен, след като министър Петкова проведе разговорите с потенциалните инвеститори. Ако нито един от тях не приеме поставените сега условия за изцяло пазарен принцип, управляващите или ще трябва да прекратят отново проекта, или да допуснат някакви държавни гаранции. И "Росатом", и CNNC вече обявиха, че не харесват сегашната пазарна рамка на проекта и ще разчитат на някакъв вид държавна подкрепа от България за реализацията му, ако бъдат избрани за инвеститори.

   "Нека да видим какви заявления ще постъпят и като навлезем във фазата на преговори, ще стане ясно кой на какви отстъпки е склонен и дали ще има такива", каза преди дни министър Петкова.


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още