Събота, 27 Април 2024

9 скрити симптома на диабет

9 скрити симптома на диабет
Публикация   16:02     07 Юли, 2019 /     akcent.bg   /     1152

  Очаква се броят на диабетиците по света да нарасне до 522 милиона души през 2030 г. В България сега те са около половин милион, но ако се вземат предвид и "скритите" (с недиагностицирана болест), диабетиците ще надхвърлят 600 000.

    При такава масовост диабетът се оказва главна причина за сърдечни болести, инфаркт, бъбречна недостатъчност и загуба на зрението. На този фон обаче има и нещо позитивно - в 80% от случаите диабетът от втори тип може да се предотврати чрез промени в начина на живот.

    Ново изследване на учени от Оксфорд тези дни показа, че нездравословният начин на живот е по-опасен за сърдечно-съдовата система на жените. Това означава, че при лоши навици те са изложени на по-голям риск да хванат диабет от мъжете.

     Ако обаче неговите признаци бъдат осъзнати навреме, човек може да вземе мерки още преди здравето му да се е влошило. В случая с диабета знанието наистина е сила!

   Защото 85% от случаите на диабет от втори тип се дължат на затлъстяване, лоша храна, липса на физическа активност и употреба на алкохол и цигари. Всички тези фактори способстват да се трупа висцерална тлъстина около жизненоважните органи, а тя води до инсулинова резистентност.

    Повечето хора си мислят, че при диабет трябва да избягват захарта. Това без съмнение е така, тъй като тялото им трудно се справя с нивата на глюкозата в кръвта. Избягването на сладки храни би му помогнало. Но при диабет е още по-важно да се намалят висцералните тлъстини, т.е. да се отслабне чувствително.

   Диабетът е доживотна болест, при която нивата на захарта в кръвта са твърде високи. Има два типа диабет:

       Тип 1 - когато имунната система атакува и унищожава клетките в тялото, произвеждащи инсулин.

       Тип 2  - когато тялото не произвежда достатъчно инсулин или пък когато телесните клетки не реагират на него.

     Много по-често срещан е диабетът от втори тип. От него страдат 90% от диабетиците.

    Диабетът тип 2 може с години да не дава никакви видими симптоми. Това го прави труден за откриване, освен ако не бъде хванат при рутинен преглед. Тогава диагнозата идва като шок. По данни на Международната федерация за борба с диабета при много от болните инсулиновата резистентност е била налична цели 10 години преди поставянето на диагнозата диабет.

   Ето защо е от изключителна важност при наличие някои от описаните по-долу симптоми да се иде на преглед при ендокринолог колкото е възможно по-бързо. Някои от тези симптоми - силна жажда, глад, замъглено зрение, често уриниране - може да се дължат и на други болести. Но с лесен кръвен тест диабетът може да бъде доказан, ако се дължат на него.

    1.  Внезапна загуба на тегло или мускулна маса

        Ако не сте се подложили на диета за отслабване, внезапният спад в теглото ви е нещо силно тревожно. Неочаквана загуба на над 5% от теглото или по 2-3 кг на месец в продължение на няколко месеца трябва да бъде изследвана от лекар и той да открие причината.

     Ако тя е диабет, най-вероятно той е от първи тип. При него въглехидратите от храната се разграждат в тялото до глюкоза, но липсата на инсулин води до невъзможност клетките да усвояват тази глюкоза и тя се изхвърля с урината. При диабета от втори тип инсулин в тялото не липсва, но пък клетките са резистентни към него и в крайна сметка глюкозата пак се изхвърля с урината, без да е усвоена.

   Именно загубата на енергия (калории) от неусвоената глюкоза е причина за загубата на тегло. Нещата стават още по-лоши след това, тъй като организмът се вижда принуден да разгражда мазнини и дори мускулна маса, за да се зарежда с енергия. Тогава отслабването става драстично.

      2  Постоянен глад

    Усещането да си гладен е доста комплексно. Може да е глад по физиологически причини - когато тялото ти казва да ядеш, за да го заредиш с гориво. Много хора обаче ядат без да са истински гладни - просто по навик или за удобство. Освен това емоционалното отношение на човека към храната е такова, че затлъстяването вече става бич за обществото.

     А има и психологически глад. След вечеря човек е нахранен за следващите 6-8 часа. Но ако той час-два по-късно хапва чипс или пуканки пред телевизора, това не е от глад. Може би тялото му не метаболизира правилно захарите и оттук усещането за постоянен глад.

      3. Често уриниране

    Повикът към често уриниране, понякога настоятелен, и особено уринирането през нощта трябва непременно да се изследва от лекар. Може да е просто от прием на повече течности (особено на диуретици като кафето и алкохола). Ако има и болка при изтичането на урината, това може да е заради инфекция на пикочните пътища и тогава лекарят ще ви помогне. Но ако е заради повишеното ниво на захар в урината и усилена работа на бъбреците, за да я изхвърлят, това най-вероятно е заради диабет.

    4. Постоянна умора

  Тя е много чест симптом на диабета, тъй като организмът не е в състояние да превърне захарите от храната в енергия. Тогава човек се чувства изморен дори да се е наспал добре.

   5. Сърбеж в слабините

   Най-често сърбежът в гениталиите се дължи на гъбична инфекция с Candida albicans. Жените понякога получават такава вагинална инфекция. Но ако тя е честа, идете на доктор. Високото съдържание на захари в урината заради диабет създава перфектна среда за гъбичката да се размножи бурно във вагината. Освен това диабетът потиска имунната система и и тялото не може да се справи само с инфекцията.

    6. Кожни обриви

   Смяната на сезоните, температурните промени и дори видът шампоан дразнят кожата и предизвикват обриви. Но причината за тях може да е и диабет от втори тип. За акнето и за честите и упорити кисти виновен е пак лошият контрол на кръвната захар.

       7   Постоянна жажда

     За българите се казва често, че не пият достатъчно вода или че не приемат достатъчно течности. Ние живеем в състояние на леко, но хронично обезводняване. В горещ ден, след усилена работа или спорт, след прием на солени храни е нормално човек да ожаднее много.

     Но не е нормално да се наливаш с вода и въпреки това все да си жаден. Това е класически сипмтом на диабет, най-вероятно от първи тип. Тогава бъбреците имат нужда от повече течност, за да изхвърлят излишната захар от тялото.

        8  Незарастващи рани

   Ако нивото на кръвната захар е хронично високо, то удря по способността на имунната система да се справя с инфекции. Това отнема повече време лечебните вещества да бъдат доставени по кръвоносните съдове до раната например от порязване. Увреждат се и нервните влакна, така че човек може да не усети болка и заради загубата на чувствителност да не си даде сметка, че се е наранил.

   Такива нелекувани рани водят до тежки усложнения. Стига се дори до ампутация пръсти и на цели крайници. Диабетът от втори тип е фактор номер едно да се режат крайници в България.

    9  Замъглено зрение

   То може да се дължи на увреждане на очните лещи от високото ниво на кръвна захар. Най-много страдат от него фините кръвоносни съдове в ретината. Очният лекар лесно ще открие тези проблеми и ще насочи към лечение на диабета.

   Ако обаче не бъде лекувана, тази ретинопатия ще доведе до пълна загуба на зрението. Така диабетът се оказва фактор номер едно за слепотата в България. Лечението му обаче намалява риска от ослепяване с 95 процента.

Тагове : диабет ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha