Петък, 26 Април 2024

Д-р Цветан Райчинов- Липсата на лекари се очертава като сериозен проблем за страната

Д-р Цветан Райчинов- Липсата на лекари се очертава като сериозен проблем за страната
Публикация   19:08     11 Ян, 2012 /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ /част I/   /     675

Необходимо е по-човешко отношение към пациентите, смята председателят на БЛС

-         Измина още една динамична, но не чак толкова, колкото 2010 година, в сферата на здравеопазването. Доближиха ли се и до каква степен позициите на БЛС и на управляващите по отношение на наложителните промени към момента и в перспектива?

-         Като цяло- да, говоря за правителството като цяло. То разбра, че Лекарският съюз не е някаква деструктивна сила, която гони единствено собствения си интерес и да не ни интересува какво става в страната. Лекарският съюз работи за по-доброто здравеопазване и това мисля, че вече се разбира и се знае…и че идеите, които се предлагат от съюза, са работещи. Приемането на прогнозните бюджети, на изпълнителите на разпределението на средствата, наличието на рамково договаряне между Касата и съсловието, прехвърлянето на дейности от министерство към Каса… Всичко това са все идеи, предложения на Лекарския съюз. Разбира се, има доста от тях, които все още не са реализирани, но се надявам, че много по-лесно ще се случва това. Все още не са станали двете най-важни неща- електронната карта  и електронното досие. Но това са пак идеи на Лекарския съюз, както и правилата за Добра лекарска практика и тяхното внедряване. Необходимо е да се обърне внимание на обучението на следдипломното обучение на лекарите и подобряване на тяхната квалификация.   

Аз лично се надявам на един по-добър диалог между нас, съсловните организации, Комисия по здравеопазване в парламента, Каса и разбира се- министерство…Като стана дума за пациентските организации, трябва да кажа, че е голяма загуба и за страната, и за пациентите, смъртта на Теодора Захариева. Тя беше един изключително конструктивен човек, борец, пример за това какъв трябва да е гражданина и как да отстоява своите права и как да се бори за това, което му се полага и по Закон, но твърде често му се спестява.

-         Как ще коментирате факта, че в анкета в края на миналата година 80 но сто от участниците в нея искат реформа в здравеопазването?

-         Аз не помня точно процента, но съм сигурен, че която и да е анкета в България, ще покаже едно- и то категорично- че българите СМЕ общо взето недоволни от всичко. Ние сме най-недоволните и най-нещастни хора на света по всички видове анкети, които са се правили и се правят.

-         А това мнение се допълва и от откровението на здравния министър тези дни, че досега се имитира реформа в здравеопазването?

-         Не, реформата в здравната система се развива по-бавно, по постепенно. Много хора в момента не си дават сметка, че през 2011 г. или няма, или са толкова незначителен брой, че не се и споменават жалби за липса на направления. Това мисля, че е показателно. Няма жалби за отказ за назначаване на изследване от прегледи и т.н. Основен проблем, който се очерта, по-скоро беше отношението към пациентите и т.нар. лекарски грешки. Казвам т.нар., защото все още нищо не е доказано… и недобро поведение, неадекватно понякога към пациентите.

-         Може би човешкото отношение , а не липсата на професионализъм е основният проблем сега?

-         Точно така. Нашите лекари са изключителни специалисти. Никой не може да отрече, че те са едни от най-търсените в Европа…

-         И д-р Зия си заминава от Русе и от страната…

-         И не само той. Разбрах, че и елитни анестезиолози си заминават от страната….

-         Това беше въпрос за по-късно, но след като вече го засегнахме- въпросът с кадрите засяга вече особено Русе, а вероятно стои и за цялата страна…

-         Да, разбира се, че важи за цялата страна. Ние, защото може би сме русенци, си гледаме нещатa около нас. Но аз следя какво става в страната- цели региони почват да се опразват. Каквито и да са лекарите ни, а те са добри, други няма. Нито англичани, нито германци, чакат да работят в България. По-скоро искат нашите лекари там. Така че това е един голям проблем и докато не се промени отношението и на обществото, и на управлението. Лекарите трябва да разполагат със спокойствие и сигурност на работното си място- то да е добре оборудвано, да разполагат с достатъчно материали, медикаменти, апаратура. Тогава лекарят е спокоен и работи с пълното съзнание, че не е сам, защото около него има екип и апаратура, на която също да разчита. Освен това трябва да има и достъп до обучението. Сега всичко това става за сметка на лекаря и струва изключително скъпо. И не на последно място е заплащането…  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha