МВФ ни предупреди за високия дял на лошите кредити
Публикация 24 Feb, 2018 / akcent.bgВдигането на доходите е основно предизвикателство пред България, смята фондът
Банковата система в България е устойчива, но необслужваните кредити остават значително над средното ниво за ЕС. Освен това две от банките все още не са изпълнили предписанията за по-големи капиталови буфери, дадени след прегледа на качеството на активите и стрес тестовете през 2016 г. Това отбелязва изпълнителният борд на Международния валутен фонд в свое изявление, направено въз основа на докладите на мисията на фонда в България през изминалата година.
По данни на БНБ делът на лошите кредити у нас в края на третото тримесечие на 2017 г. е намалял до 11.7% от 12.8% в края на 2016 г. Все още обаче лошите заеми в нашата страна са далеч над средното ниво от 5% за ЕС. Обемът им в края на септември е 6.57 млрд. лв.
Освен това фондът призовава българските властите да обърнат повече внимание на рисковете, които може да бъдат породени от концентрацията и свързаните лица във финансовия сектор. Според МВФ трябва да се въведе цялостна стратегия за намаляване на лошите кредити. Във въпросните две банки пък е необходимо да бъдат направени "укрепващи доверието инвестиции", въпреки че те спазват регулаторните капиталови изисквания. В изявлението на борда на МВФ не се споменават конкретни имена, но след прегледа на активите и стрес тестовете на банковата система през 2016 г. БНБ обяви, че от допълнителни капиталови буфери се нуждаят Първа инвестиционна банка и Инвестбанк.
Основното предизвикателство за България е поддържането на устойчив икономически растеж и догонването на останалите държави в ЕС, посочва МВФ. Доходът на глава на населението в страната е само наполовина от средния за ЕС, а неравенството в доходите е по-високо от средното за ЕС. Застаряването на населението, отрицателният естествен прираст и миграцията оказват натиск върху бюджета и ще създадат рискове в дългосрочен план.
ПРОГНОЗА
Очакванията на МВФ за 2018 г. са България да достигне 3.8% ръст на БВП благодарение на силния износ и облекчените финансови условия. Икономиката на България се развива добре, но вече показва признаци на достигане на своя потенциал, смятат от фонда. В средносрочен план очакванията са за забавяне на растежа до 2.5 -3 %. Според борда на МВФ заложеният дефицит от 1% в бюджета за 2018 г. е подходящ предвид необходимостта от повече публични инвестиции. В средносрочен план обаче целта трябва да е балансиран бюджет и създаване на фискални буфери.
Коментари
Свързани новини
Водят ли прогресивните данъци върху дохода до по-малко неравенство?
Какви доходи декларира кметът Пламен Стоилов и неговият екип
Банките променят едностранно договорите по кредитите от 1 юли
БНБ спира да определя индекса за изчисляване на лихвите СОФИБОР, а трезорите ще го заменят с друг по свой избор
България ще се доближи до Европа по доходи към 2042 година
Тогава вероятно ще спре и икономическата миграция
Кристалина Георгиева: Пропастта в доходите в ЕС заплашва да посее недоволство
Неплатена глоба от 10 лв. спира ползването на данъчни облекчения
Прокарано тихомълком изискване за "чисти сметки" ще бъде приложено за първи път при облагането на доходите от 2017
Кои са областите с най-високи и най-ниски доходи?
Русе е в златната среда с Варна, Стара Загора, В. Търново и Плевен
Доходите на домакинствата: откъде идват различията
Най-богатите 10% от лицата формират 12,3% от общия брой на домакинствата, като във всяко домакинство живеят средно по 1,95 лица.
Данъци и доходи - какво ни предлагат основните партии (ПРОГРАМИ)
Вижте как изглежда голямото наддаване